Proč byste do pračky měli přidat aspirin? Populární vychytávku si oblíbil každý, kdo ji zkusil

Umí tlumit horečku, ředit krev i tišit bolest. Ale v domácnosti jeho účinky oceníte i při praní bílého prádla a likvidaci vodního kamene.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Nevyprané skvrny na bílém prádle jsou pořádně otravné. Obzvláště, když máte pocit, že jste udělali všechno správně. Použili drahý prací prášek, gel nebo tablety a spustili na pračce téměř dvouhodinový program. Přesto všechny fleky nezmizely. Vyzkoušejte tip z kategorie babských rad. Jako opravdu fungující účinné bělidlo působí kyselina acetylsalicylová.

Popere se i s vodním kamenem

Popere se skvěle se skvrnami od potu, fleky od kávy, čokolády, rajské omáčky i jahod. Dokonce pak z oblečení zmizí našedlý odstín bílé, pokud ho máte tak trochu seprané. Kyselina acetylsalicylová je bílý prášek rozpustný ve vodě. Tento derivát kyseliny salicylové obsahuje i řada léků proti horečce, zánětům a bolesti, například aspirin.

Pokud tedy fleky na bílém prádle zůstanou i po vyprání, zkuste úplně jednoduchou a dostupnou metodu. Dejte do pračky pár tablet aspirinu. Jde o velmi účinný způsob, jak fleky odstranit. Mimochodem, současně působí i jako odstraňovač vodního kamene, takže nemusíte kupovat předražené speciální přípravky a přidávat je k praní.

Tablety můžete dát rovnou do pračky

Princip toho, jak úplně obyčejný aspirin funguje na vybělení oblečení, je velmi jednoduchý. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, která rozkládá molekuly bílkovin podobně jako třeba ocet nebo kyselina citronová. V podstatě je jeho působení na prádlo podobné tomu, jak působí coby léčivo. Ve zdravotnictví se totiž používá k ředění krve a zabraňuje sraženinám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí tedy, když do pračky k bílému oblečení přidáte několik tablet aspirinu. Na menší skvrny by mělo stačit 5 až 10 tablet, které rozdrťte a nasypejte tam, kam běžně dáváte prací prášek. Můžete tablety také rozpustit ve sklenici teplé vody a nalít ji přímo do bubnu. Pokud je oblečení hodně znečištěné, namočte ho přes noc v horké vodě smíchané s aspirinem. Ráno prádlo dejte rovnou do pračky vyprat.

Jaké zkušenosti máte s praním fleků na bílém oblečení?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články