Pěstujte zeleninu celý rok. Některou ani mráz nezastaví | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tuto zeleninu nezastaví chladné počasí, a dokonce ani sníh. Úroda ze zahrady zdaleka není u konce, ba naopak

Tuto zeleninu nezastaví chladné počasí, a dokonce ani sníh. Úroda ze zahrady zdaleka není u konce, ba naopak

Některé druhy zeleniny nepotřebují příliš slunečních paprsků ani vysoké teploty, aby se jim skvěle dařilo. Některým dokonce vyhovuje chladné počasí, mají pak lepší chuť.

zeli zahon zima snih
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hlavní sezóna na zahradě sice už pomalu končí, ale to neznamená, že nemůžete sklízet úrodu i na podzim a v zimě. Pokud si dobře vyberete plodiny, vydrží dokonce i v mrazech. Můžete tak mít přísun vlastní čerstvé a kvalitní zeleniny, která je zdrojem spousty vitamínů a minerálů. Některé druhy dokonce mají mnohem lahodnější chuť, když dozrávají právě v chladném počasí.

Sazenice budete muset ochránit

Čerstvé produkty ze zahrady můžete mít téměř celou zimu. Nejlepší čas pro výsadbu ozimých plodin závisí na tom, pro jakou zeleninu se rozhodnete. Některé druhy musí být vysazeny v polovině léta, abyste je mohli uprostřed zimy sklidit. V chladném období ale budou růst pomaleji. Větší péči musíte věnovat i sazenicím, které byste měli ochránit, než budou dostatečně odolné, aby zimu vydržely. Když budete pěstovat tyto plodiny, nešlápnete vedle.

1) Červená řepa jako zdroj vitamínů

Přestože řepa výborně roste v teplém počasí, dobře se jí daří i v chladných a vlhkých podmínkách. Poslední bulvy vynikajícího zdroje vitamínů B a C, draslíku, selenu, železa, zinku nebo hořčíku je však zapotřebí sklidit před příchodem prvních mrazíků.

2) Květák je velmi univerzální

Pěstovat ho můžete po celý rok. Existuje mnoho odrůd s různou dobou sklizně. Dobře dozrává i v chladnějším počasí. Sice bude pomaleji růst, ale květák pak bude mít celistvou a pevnou hlávku.

ruzickova kapusta snih
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Zelí vás zásobí vitamínem C

Zelí dokáže přežít zimu až do teplot pod bodem mrazu, ale pěstovat ho můžete po celý rok. Dokonce i semena dokáží vyklíčit při teplotách pod čtyřmi stupni Celsia. Takže se nemusíte zimního výsevu bát. Sazenice však budete muset chránit mulčem nebo senem a je dobré, aby zpočátku zůstaly ve výsadbových miskách.

4) Růžičková kapusta má ráda zimu

Nejvíce ocení prosluněné dny a mírné noční mrazíky. Daří se jí při teplotách i kolem 7 stupňů Celsia, ale jakmile udeří silnější mrazy, musíte kapustu ochránit, protože by se nemusely vytvořit růžičky. Krátce ale vydrží i teploty pod bodem mrazu.

5) Brokolice se pěstuje skoro sama

Pro brokolici nejsou teploty kolem nuly žádný problém. Takže si čas výsadby dobře naplánujte, abyste ji mohli v zimě sklízet. Nižší teploty a zpomalený růst zajistí, že bude mít víc živin.

zelena cibulka snih zahon
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Mrkev není náročná na teplotu

Můžete ji pěstovat téměř celý rok. Mrkev je také známá svou odolností, takže když vsadíte na tu správnou odrůdu, můžete mít úrodu, i když teplota klesne k nule. Mráz způsobí, že mrkev pak bude sice bledší, ale mnohem sladší.

7) Pórek a cibulka se pěstují snadno

Pórek nebo třeba zelená cibulka snesou i teploty pod bodem mrazu. Nevadí jim ani sněhová peřina. Jakmile ale udeří mrazy, budete je muset chránit, aby přežily.

redkvicky v dlani
Zdroj fotografie: Piqsels

8) Ředkvičkám mráz nevadí

Přečkat zimu na zahradě není problémem ani pro ředkvičky. Snesou i mráz kolem mínus šesti stupňů Celsia. I když jejich listy spálí, samotných ředkviček se to nedotkne. Když mráz poleví, listy zase vyrostou. Když přečkají mráz, budou pak mít výraznější chuť.

9) Pastinák upřednostňuje chlad

Říká se, že pastinák je náročný na pěstování. Problémem ale je, že se ho zahrádkáři snaží pěstovat v nesprávné roční době. Vedra nejsou nic pro něj, dává přednost chladnému počasí a teplotám kolem nuly. Mrazivé dny zapříčiní, že pak bude mít silnější a sladší chuť. Mráz totiž způsobí, že se škrob v kořeni změní na cukr.