Zbavte domov mrtvé energie a vstupte do nového roku správně. Pozor zejména na umělé a nefunkční věci. Většina z nás je má doma
Spousta lidí zařizuje svůj byt bez výrazného přemýšlení tak, jak se jim to zrovna podaří. Výsledkem pak bývá komplikovaný prostor plný skrytých nástrah pro naši mysl.
Obsah
Feng-shui nebo také Feng šuej není jenom drahá móda bambusových postelí a cingrlátek. Je to propracovaný filozofický, jakožto i veskrze praktický systém uspořádání domácnosti v souladu s prouděním životní energie čchi. Ať už na energie věříte, či nikoliv, sestavení bytu podle těchto pravidel vás nebude stát žádné peníze navíc, jen trochu úsilí při úklidu a kapku přemýšlení. Pokud se totiž nad pravidly zamyslíte, dávají dokonalý a naprosto neesoterický smysl.
Učení Feng Shui harmonizuje mikrokosmos
Tradiční čínská filozofie, jejíž název lze přeložit jako „vítr a voda“ se pokouší nastolit harmonii mikrokosmu, ve kterém lidé žijí. Tímto mikrokosmem je myšlen prostor bytu, domu, pracoviště, zahrady nebo třeba města. V našem případě se však zaměříme na dům, respektive byt. Harmonie se pak dosahuje prostřednictvím práce s elementy, polaritou jin a jang, umístěním věcí v prostoru a také prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuků.
Podle učení Feng Shui je možné v neuspořádaném a neharmonickém prostoru vidět i základ nejrůznějších psychických, ale hlavně fyzických obtíží konkrétního člověka. Umístění předmětů v jeho prostoru, totiž vypovídají o kvalitě života člověka a pravých příčinách jeho problémů a nemocí. Kompletní učení je však velmi složité a odborníci se jimi zabývají celou řadu let, než mu důkladně porozumí. My se pro tentokrát spokojíme se základními principy odstranění negativní energie z našeho prostoru.
Staré, rozbité a nefunkční věci musejí pryč
Základem odstranění negativity z osobního prostoru je zbavit se toho, co nám neslouží, abychom tím uvolnili prostor pro svěží vítr a příchod nových, funkčních a dobrých věcí. Proto při příštím úklidu zvažte, kolik věcí, jež vás obklopují, máte uloženo zbytečně. Buďto jsou rozbité a už pár let čekají na „vhodnou chvíli“ své opravy či vyhození, anebo jsou sice funkční, ale nikdo je nevyužívá a jen je vám líto je vyhodit.
Takových věcí se zbavte. Prolétněte očima po prostoru a vše, o co se zadrhnou, pošlete pryč. Buďto těmto věcem dejte nový život a začněte je používat, anebo je vyhoďte, darujte či prodejte. V domě a bytě nesmí zůstat nic, co vám přináší špatné, či smíšené pocity. A zapomeňte na argument typu: „Co kdyby se to jednou mohlo hodit?“ Nehodí, věřte nám. A když ano, zapomenete na to, že to máte.
Umělé květiny vyměňte za živé
Květiny dodávají interiéru svěžest, vůni a čerstvý vzduch. Ale jen za předpokladu, že jsou živé. Ty umělé jen chytají prach a vypadají kýčovitě. Zbavte svůj byt těchto ohavností a nahraďte je živými rostlinami. Nejenže jsou krásnější, ale dokážou čistit vzduch od škodlivých látek a zásobují jej kyslíkem a vlhkostí.
Speciálně pak dejte pozor na to, aby se umělé květiny nevyskytovaly v prostředí, kde se pohybují nemocní či staří lidé. Ti totiž jejich přítomností trpí nejvíc. Jejich energie se přítomností takových předmětů snadno vyčerpá.
Vyhněte se křiklavým barvám ložnice
Zapomeňte na křiklavé a výrazné barvy stěn ložnice, jakožto i povlečení, ve kterém spíte. Volte raději jemné a teplé odstíny, které nepůsobí rušivě. Pokud si myslíte, že ve spánku působení barev nevnímáte, opak je pravdou. Ostře červené peřiny se mohou promítnout do neklidného a nekvalitního spánku, který nepřinese úlevu ani odpočinutí.
Umístěte postel správně
Základní pravidlo říká, že postel by měla být opatřena čelem, které bude opřené o zeď, a to na straně hlavy. Zároveň by neměla být postel v jedné linii s dveřmi a nejlépe ani s oknem. Na obojí byste pak měli ze své postele pohodlně vidět. To proto, abyste neměli špatný pocit z toho, že na vás někdo z okna či dveří tajně kouká. Každá postel by měla být také opatřena nočními stolky, které podle učení Feng Shui dodávají posteli oporu a stabilitu.
Poličky nepatří nad hlavu postele
Pokud máte police a různé těžké ozdoby umístěné nad hlavou postele, okamžitě je přemístěte. I když vy víte, že jste je připevnili dobře, váš mozek má neustále pocit ohrožení, neboť při pádu by kterýkoliv z těchto předmětů mohl způsobit vážné poranění. V zájmu zkvalitnění svého spánku raději pověste police, sošky a obrazy jinam.
Zrcadla kupujte zásadně nová a nevěšte je proti posteli
Zrcadlo odjakživa platilo za bránu do jiných světů. A i když to možná pokládáte za pověru, vysoce citliví lidé vám potvrdí, že zejména stará zrcadla v sobě uchovávají energie svých bývalých majitelů. A často to nejsou dobré energie. Proto raději kupujte zrcadla nová a ta ve starožitnictví raději oželte.
- Zdroj fotografie: Pixabay
- Zdroj fotografie: Pixabay
Ani nová zrcadla však není dobré umisťovat v okolí postele či nad ní. Zejména pak není dobré mít zrcadlo přímo naproti posteli. Pokud byste se totiž v noci vzbudili, mohli byste se leknout svého vlastního odrazu či různých odražených záblesků světla. A i když si to ráno nebudete pamatovat ani uvědomovat, přítomnost zrcadla v ložnici má výrazně negativní vliv na kvalitu spánku.
Jaké rozmístění vybavení vašeho bytu preferujete vy?