Spíte v posteli s vaším psem? Měli byste znát všechna pro a proti. Vedlejší účinky mohou vyvolat zdravotní komplikace

Pokud se ve vaší domácnosti nachází čtyřnohý kamarád, víte, jak uklidňující je pocit, když se s ním můžete pomazlit. Zkuste se ale zamyslet, jestli je vhodné sdílet s ním i vaši postel.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spaní s našimi čtyřnohými přáteli se těší velké oblibě a faktem je, že tento pocit je určitě vzájemný. Pes je považován za součást rodiny a 56 procent majitelů psů se přiznává ke sdílení postele se svým psem. Mazlení s chlupatým kamarádem sice navozuje klidný pocit, ale existují důvody, proč se nad tímto společným odpočinkem zamyslet i z jiného pohledu. Pojďme tedy prozkoumat výhody, nevýhody a rady pro společný klidný spánek.

Výhody spaní se psem

Nocování psa ve vaší posteli může ovlivnit váš spánek. Proto je důležité přihlédnout k dalším faktorům, jako je počet lidí, velikost domácího mazlíčka a velikost postele. Pokud se nedaří některý z nich přizpůsobit potřebám pro kvalitní spánek, může být dobrým řešením pelíšek uložený u postele. Každopádně ve srovnání s kočkami jsou psi vnímáni jako méně rušivá zvířata. Pokud se ale ráno probouzíte svěží a nejste unavení, váš pes je pravděpodobně dobrým kamarádem pro spaní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dobře známým faktem je, že zvířata pomáhají zmírnit stres a úzkost. Pozitivně ovlivňují náladu a celkové duševní zdraví. Studie z roku 2016 dokazuje, že pro lidi s dlouhodobými duševními problémy jsou domácí zvířata považována za hlavní zdroj podpory. Souznění člověka se zvířetem může dokonce pomoci posílit empatii, snížit agresivitu nebo zlepšit schopnost důvěřovat ostatním.

Vedlejší účinky spánku se psem

Protože jsou psi vždy ve střehu, mohou vám potenciálně narušovat spánek, avšak většinou se jedná o situace, které si po probuzení lidé jen zřídka pamatují. Oproti tomu pes, který chrápe nebo slintá, nebude ideálním partnerem pro spánek. Můžete se probouzet stále unavení a toužit po denním spánku. Mezi nevýhody bychom měli zařadit i přítomnost bakterií a parazitů a přenášení alergenů, jako je prach a pyl, což může u některých jedinců zhoršit alergii nebo astma.

iZdroj fotografie: Pixabay

V některých případech je nutné dočasně nebo i trvale omezit mazlíčkovi přístup do postele. Není příliš vhodné brát si do postele štěně, které za sebou nemá prohlídku ani očkování. Nevhodný je stejně tak i pes, který má červy, roztoče, blechy, klíšťata nebo se momentálně trápí s průjmem. Pokud trpíte poruchou spánku, máte těžkou alergii, oslabený imunitní systém nebo jiné vážné zdravotní problémy, bude pro vás nejspíš nejlepší volbou se společného spánku vzdát nebo ho alespoň konzultovat s lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Několik tipů pro společnou harmonii ve vaší posteli

  • Podnikněte dlouhou procházku před spaním.
  • Vycvičte svého psa, aby čekal na vaše povolení, než se k vám do postele přidá.
  • Dodržujte pravidla. Pokud nechcete, aby váš pes ležel na polštáři, nedělejte výjimky.
  • Používejte preventivní přípravky proti blechám a klíšťatům.
  • Odčervujte psa podle doporučení vašeho veterináře.
  • Pravidelně měňte povlečení.

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články