Lidová rada, jak se zbavit krvavé skvrny: Když už nepomůže nic, tak kysličník ano

Když se objeví na prádle krvavá skvrna, je nutné velmi rychle reagovat. Pokud to neuděláte, nemusíte hned klesat na mysli. Existuje prostředek, který si s ní poradí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skvrny na oblečení jsou nepříjemnou záležitostí. Je úplně jedno, zda jsou od červeného bobulovitého ovoce, dětských přesnídávek, potu, červeného vína nebo hlíny. Nejhorší je, když na prádle spatříte krvavou mapu. V tomto ohledu vám nezbývá nic jiného, než ji rychle odstranit. Většina z nás začne skvrnu od krve čistit pod proudem horké vody. To je ovšem jedna z nejhorších věcí, jakou můžete udělat – krvavou stopu tím jen rozšíříte. Nic dobrého vám nepřinese ani přímé použití amoniaku a bělení.

Teplá, či studená voda?

Najdete-li na ložním prádle krvavou skvrnu, začněte se jí zbavovat. Vždy si jako první nasaďte gumové rukavice. Krvavou mapu omývejte ve studené vodě nebo ji odstraňujte houbičkou namočenou ve vodě. Od věci není použití soli, trošičky mycího prostředku a mýdla. Nejdou-li skvrny dolů, vyrobte si pastu z kukuřičného škrobu a vody. Na prádle ji nechte 10 minut působit a poté omyjte. V některých případech pomůže i ocet, není tak agresivní jako kyslíčník

Krvavé mapy se mohou objevit všude

Pokud je krvavými stopami kontaminováno oblečení, zbavíte se jich výše uvedenými postupy a opakovaným omýváním pod proudem studené vody. Bohužel se skvrny od krve nacházejí také na koberci a stěnách. Občas dojde k malému úrazu a je to. Pakliže se to stane, nasaďte si gumové rukavice a pomocí houbičky a mýdla skvrnu odstraňujte. Musíte být skutečně trpěliví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Peroxid vodíku pomůže

Když je nutné odstranit krvavé louže z betonu, není to konec světa. Jako první otřete plochu štětcem, smíchejte tři díly vody s jedním dílem jaru a drhněte. Délka čištění závisí na velikosti i době usazení krevní stopy. Nejste-li s výsledkem spokojeni, vezměte si na pomoc 3% peroxid vodíku. Na kontaminovaném místě ho nechte 15 minut působit a poté omyjte.

Vyčištění neznamená konec práce

Ani tehdy, když je skvrna od krve konečně pryč, nemáte vyhráno. Krev je bohužel zákeřná a může být infekční. Zasažené místo musíte dezinfikovat. Pokud lze prádlo vyprat na vyšší teplotu, tak to udělejte. U oblečení, které to snese, potřete místo skvrny bělidlem zředěným v poměru 1 : 10. Při používání chemických prostředků mějte nasazené gumové rukavice a místnost vyvětrejte.

Jak se zbavujete krvavých skvrn vy?

Zdroj: Dívány
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články