Závěrečné hnojení cibule pro velkou úrodu do 15 Kč: Popel či ledek

Dopřejte cibuli efektivní hnojení, které vás vyjde na pár korun. Vystačíte si s dřevěným popelem nebo dusičnanem draselným.

Záhon se žlutou cibulí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bez cibule kuchyňské si českou zahradu těžko představit. Ať už pěstujete klasickou žlutou, červenou, nebo bílou odrůdu, ve všech případech jde o nenáročnou plodinu. Stejně jako česnek nebo pórek si sice poradí i bez dodatečného „přikrmování“, finální hnojení cibule měsíc před sklizní však povede k tomu, že bude nejen větší, ale také lépe skladovatelná. Dodatečnou dávku živin cibuli můžete dopřát doslova za pár korun pomocí minerálních nebo organických hnojiv.

Čím hnojit cibuli v létě

Zatímco na jaře cibuli prospěje hnojení vyzrálým (nikdy čerstvým) hnojem, v létě je čas na změnu. Nadbytek dusíku, jejž hnůj obsahuje, by měl za následek růst nati, a tím by trpěla cibulová část. Zaměňte tedy dusík za fosfor a draslík, které cibuli dopřejte zhruba měsíc před plánovanou sklizní. Za tu dobu ještě stihne vyrůst a díky draslíku vám později při skladování déle vydrží.

Přírodní hnojení cibule za pomoci popela

Pokud si v létě občas děláte taborák, máte zadarmo postaráno o ideální hnojivo pro cibuli. O pořádnou dávku draslíku a fosforu se totiž postará dřevěný popel. Připravte si z něj rychle a jednoduše zálivku. V deseti litrech vody (ideálně dešťové) rozmíchejte jeden šálek popela a nechte ho po dobu jednoho dne louhovat. Poté již není nutné tekutinu nijak ředit, rovnou s ní cibuli zalijte. Samotným popelem také můžete rovnoměrně posypat záhon s cibulí a ten poté důkladně zalít.

K hnojení cibule se hodí dusičnan draselný

Vhodnou volbou pro hnojení cibule mohou být i průmyslová minerální hnojiva. V tomto případě jde o dusičnan draselný, známý také jako draselný ledek. K přihnojení cibule budete potřebovat jen málo přípravku, takže prospěje nejen cibuli, ale i vaší peněžence. K přípravě dostatečně silného hnojiva totiž stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci ledku v jednom vědru vody.

Cibule ke sklizni iZdroj fotografie: Unsplash

Načasujte správně sklizeň cibule

Cibule se tradičně sklízí v průběhu července a srpna, někdy dokonce až v září. To, že přišel její čas, vám prozradí cibulová nať, která začne usychat a pokládat se na zem. Cibuli sklízejte nejdříve měsíc po posledním hnojení za suchého slunného dne. Opatrně ji vytáhněte ze země, jen lehce ji očistěte od zeminy, neotloukejte ji o sebe, ani netrhejte nať. Nechte ji doschnout na suchém a teplém místě, za dva tři týdny bude cibule připravená k uskladnění.

Co vysít na prázdné záhony po sklizni cibule a česneku

Čím hnojíte cibuli vy?

Zdroj: TipsBulletin
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články