Jak efektivně zvýšit výnosnost a užitek z paprik | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Paprika dozraje 2krát rychleji, když správně použijete nůžky. Zajistěte si chutné plody během 5 minut

Paprika dozraje 2krát rychleji, když správně použijete nůžky. Zajistěte si chutné plody během 5 minut

Pěstování paprik v našich podmínkách získává na stále větší oblibě. Je to dáno i tím, že léta mají více dnů s vyššími teplotami, které papriky milují.

prorezane sladke papriky
Zdroj fotografie: Depositphotos

U paprik je výhoda, že si lze vybrat z různých kultivarů – od těch nejmenších odrůd až po ty největší. Můžete je pěstovat v květináči na balkoně a terase i venku na záhonech nebo ve skleníku. Pro každý typ stanoviště je třeba zvolit vhodnou odrůdu. Vybírat je možné i z různých barev lusku – od jemně zelené až po ostře rudou. Papriky jsou poměrně křehké rostliny, je proto nutné jim věnovat náležitou péči, některé potřebují podepřít větve, aby se nezlomily. Jak ale udělat, aby vám papriky rychleji dozrály?

Papriky jsou teplomilné rostliny

Při pěstování paprik by měl zahrádkář myslet na to, že neporostou tam, kde se teplota ovzduší pohybuje pod dvacet stupňů Celsia. Jsou to rostliny, které milují teplo a slunce. Abyste dosáhli bohaté úrody a sladších plodů, je nutné odebrat spodní listy, které se nesmějí dotýkat půdy a které by zbytečně zahušťovaly porost. Papriky milují vodu, zejména přes den. Proto je ideální je zalévat ráno, a to odstátou vodou.

Vsaďte na vhodný řez paprik

Pokud máte pocit, že lusky paprik nezrají tak rychle, jak by bylo vhodné, je možné tomu trochu napomoct řezem rostlin. Lusky nesou boční výhony a rostlinu není nutné hnát zbytečně do výšky, protože by se tím vysilovala. Pro vývoj rostliny bohatě stačí dva nebo tři výhonky. Zbytek je možné odstranit zahradnickými nůžkami. Papriky potřebují oporu, k níž se přivážou boční větve s plody, aby se nezlomily.

Kdy je vhodné papriky prořezávat

Ideálním časem pro řez rostlin je začátek třetího týdne v srpnu. Řezat je možné až do konce měsíce. V září již vhodná doba pominula. Listy nesmíte odstranit všechny, ale jen ty, které by zakrývaly plody před slunečními paprsky. Právě ty jsou důležité pro správné zrání lusku.

chilli paprika
Zdroj fotografie: Pixabay

Čím hnojit papriky

Jestliže paprikové lusky jsou již dostatečně velké, ale stále zůstávají zelené, nastal čas na hnojení pomocí draslíku. Lze to udělat pomocí:

  • dvou polévkových lžic popele na jeden paprikový keřík
  • v 10 litrech vody rozpuštěné jedné čajové lžičky síranu draselného
  • v 10 litrech rozpuštěných dvou čajových lžiček superfosfátu a draselné soli
  • banánovými slupkami položenými okolo paprikového keříku.

Jakým způsobem se snažíte zvýšit úrodu paprik?

Zdroj: Bhg