Zálohované PET lahve jsou skrytá past. Za výmysl vlády klasicky zaplatí obyčejní lidé, připravte si peněženky
Na první pohled výhodné zálohované PET lahve by mohly zasáhnout běžné občany a obce tam, kde to bolí nejvíce: v jejich peněženkách.
Na první pohled se zálohované PET lahve, které vyžadují zálohu při nákupu, zdají být skvělým způsobem, jak podpořit odpovědnou spotřebu a snížit množství odpadu. Problém nastává, když se zamyslíme nad skutečnou logistikou tohoto systému.
Výhodné? Možná tak moc ne
Vlády a ekologické skupiny tuto myšlenku propagují jako výhodnou pro všechny: spotřebitelé při nákupu nápojů v PET lahvích zaplatí zálohu a mohou ji získat zpět vrácením lahví k recyklaci, o čemž informuje například web Aktuálně. Počáteční náklady na zavedení a udržování takového systému (zejména v menších obcích) však vyvolávají značné obavy.
Zavedení zálohového systému například podle webu UdržitelnýObal zahrnuje vybudování a údržbu infrastruktury – především automaty na zpětný odběr ve všech maloobchodních prodejnách. Tyto automaty, které přijímají a třídí vrácené lahve, jsou bohužel poměrně nákladné. Vláda odhaduje počáteční náklady na zřízení systému na přibližně 5 miliard korun, přičemž roční provozní náklady dosáhnou dalších 1,3 miliard korun. Zůstává tedy velká otázka: kdo to všechno zaplatí?
Peníze, které zmizí v nenávratnu
Mnohé obce se obávají, že kvůli zálohování PET lahví, které tudíž již nebudou patřit do běžných žlutých kontejnerů, bude narušen jejich pravidelný systém sběru odpadu, a to ne v dobrém slova smyslu. Vzhledem k tomu, že PET lahve představují jeden z nejcennějších recyklovatelných materiálů, jejich vyřazení ze standardního systému sběru odpadu znamená, že obce přijdou o zdroj příjmů, na který se dříve spoléhaly.
Někteří odborníci kvůli tomu předpovídají, že menším městům nezbude nic jiného než zvýšit náklady na svoz odpadu pro domácnosti, a to až o 200-300 Kč na domácnost ročně. Pro lidi žijící na venkově nebo v ekonomicky znevýhodněných oblastech to nejsou malé výdaje. A navíc nebudou jediné.
Nápojářské společnosti sice už několik týdnů ujišťují veřejnost, že se jejich ceny nezvýší, ale někdo za provozní náklady tohoto nového systému účet zaplatit musí – a tím někým bude pravděpodobně spotřebitel. To nejsou právě pěkné vyhlídky, že?