Za PET lahve dostanete i několik tisíc korun. Stačí je odnést na určené místo
adbz.cz » Hobby » Za plastové lahve se nově budou rozdávat odměny. Vydělat na nich můžete i několik tisíc korun

Za plastové lahve se nově budou rozdávat odměny. Vydělat na nich můžete i několik tisíc korun

Pokud si pravidelně kupujete PET lahve, můžete na tom nyní vydělat pěkný balík peněz. Stát se totiž dle Ministerstva životního prostředí chystá zavést zálohový systém pro sběr plastových obalů, jejichž zálohy mají být dokonce vyšší, než je tomu u klasického pivního skla. Všechny obchody s potravinami a benzinky nad 50 metrů čtverečních je tak nyní budou muset povinně přijímat a vrátí vám za ně se vší pravděpodobností až 5 Kč. Za PET lahve budete moci dostat zpět až 5 Kč  Nový zálohový systém na PET lahve a plechovky bude nejspíše spuštěn počínaje rokem 2025, přičemž pro Čechy to znamená, že budou nově nápoje kupovat se zálohou 4 až 5 Kč. Ta jim však bude po jejich vrácení do prodejny nebo na čerpací stanice zpětně proplacena – do systému se poté budou moci zapojit i další místa a prodejny. Nyní dle webu SeznamZpravy záleží na tom, jak budou nová pravidla vypadat a jak bude zálohování fungovat.  Cenu úředníci hájí tím, že plastové lahve a plechovky jsou oproti pivnímu sklu náročnější na zpracování. Nejprve je totiž musí příslušné osoby vysbírat, a to v zásadě v neporušeném stavu, poté je roztaví a nakonec zpracují na nové obaly. Pokud jich tedy již například teď máte doma více, než je

pet lahve stul
Zdroj fotografie: Public Domain

Pokud si pravidelně kupujete PET lahve, můžete na tom nyní vydělat pěkný balík peněz. Stát se totiž dle Ministerstva životního prostředí chystá zavést zálohový systém pro sběr plastových obalů, jejichž zálohy mají být dokonce vyšší, než je tomu u klasického pivního skla. Všechny obchody s potravinami a benzinky nad 50 metrů čtverečních je tak nyní budou muset povinně přijímat a vrátí vám za ně se vší pravděpodobností až 5 Kč.

Za PET lahve budete moci dostat zpět až 5 Kč 

Nový zálohový systém na PET lahve a plechovky bude nejspíše spuštěn počínaje rokem 2025, přičemž pro Čechy to znamená, že budou nově nápoje kupovat se zálohou 4 až 5 Kč. Ta jim však bude po jejich vrácení do prodejny nebo na čerpací stanice zpětně proplacena – do systému se poté budou moci zapojit i další místa a prodejny. Nyní dle webu SeznamZpravy záleží na tom, jak budou nová pravidla vypadat a jak bude zálohování fungovat. 

Cenu úředníci hájí tím, že plastové lahve a plechovky jsou oproti pivnímu sklu náročnější na zpracování. Nejprve je totiž musí příslušné osoby vysbírat, a to v zásadě v neporušeném stavu, poté je roztaví a nakonec zpracují na nové obaly. Pokud jich tedy již například teď máte doma více, než je třeba, budete si moci brzy přijít na plno peněz. Za takových sto kusů se vám vrátí pětistovka, a když jich napočítáte dvakrát tolik, tak už to bude hezká tisícovka. 

pet lahev plast
Zdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie chystá nová nařízení týkající se používání plastů.

Odborníci mimo jiné uvádí, že tímto krokem přispějí k ochraně životního prostředí v Česku, protože čím méně plastových lahví a plechovek bude v oběhu, tím méně se jich dostane do lesů a okolní přírody, kde mohou napáchat mnoho škody. Zálohované přitom mají být všechny obaly od 0,1 litru do 3 litrů, tedy až na výjimky, jako jsou ty od mléka, olejů nebo sirupů. Ty totiž bývají příliš kontaminované a nelze je recyklovat.