Zahrada jako oáza relaxace: vsaďte na nenáročné rostliny

Možná jste si představovali, že na své zahradě budete především odpočívat, ale váš sen o dokonalé zelené oáze klidu se změnil v nekonečné zahradničení. Bez péče se neobejde žádná zahrada, ale díky výběru nenáročných rostlin si můžete dopřát více pohody.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Chcete-li si užívat poslech ptačího štěbetání a vychutnat si, jak vás jemný vánek hladí po tváři, zaměřte se na rostliny, které se o sebe dokážou postarat z velké části samy. Nenáročné rostliny jsou v ideálním případě velmi odolné, nevyžadují hnojení ani řez a po sezóně je nemusíte vykopávat a uklízet před mrazem. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Nezkušení pěstovatelé mohou volit nenáročné rostliny

Po kterých rostlinách se poohlédnout?

Jestli si na své zahradě chcete užít více odpočinku s knihou v ruce nebo třeba jen tak sedět a naslouchat zvukům přírody, doporučujeme vzít kýžený účel zahrady na vědomí hned při výběru rostlin. V obchodě byste se měli zaměřit na:

  • trvalky
  • letničky
  • truhlíkové rostliny

Malé i velké, zelené i kvetoucí

Stálicemi na většině zahrad jsou známí poslové jara – jako první ze sněhu vykouknou sněženky a později je doplní žluté narcisy. Velmi nenáročným druhem jsou také trávy. Zkuste třeba chrastici rákosovitou, která se velmi rychle rozrůstá. Proto jí nesmíte dát volnou ruku naplno, mohla by se rozrůst i mezi další obyvatele vaší zahrady. Doporučujeme také zajímavou černě zbarvenou trávu zvanou sedoulek plochostvolý. Vděčnou rostlinou je bohyška. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Správná volba květin je základ

Jistě se shodneme na tom, že spoustu parády nadělají pivoňky a hortenzie – a přitom jsou oba tyto druhy velmi nenáročné. Především pivoňky jsou známé tím, že vydrží dlouho – krásně kvetou až desítky let. Navíc se nemusíte příliš starat o zálivku, sušší půda jim nedělá problém. 

Jediné, na co byste si měli dát u pivoněk pozor, jsou mravenci, kteří je milují. Zahradě ani vám nijak neškodí. Pokud si ale budete chtít větvičkou pivoněk ozdobit obývák, ponořte květy na chvíli do jemně mýdlové vody. Až po této lázni je můžete dát do vázy. Pak už vás čeká jen krásná podívaná a jako bonus úžasná vůně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články