Černé, modré, růžové. Co vypoví barva dásní psa o jeho zdravotním stavu? Může jít o vnitřní krvácení i pappilomatózu

Podívejte se svému psovi do tlamy a zjistěte vše o jeho zdraví. Barva dásní vám může v této oblasti prozradit opravdu mnoho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na špatné nebo naopak dobré zdraví vašeho psa může ukazovat celá řada faktorů. Na mnoho z nich je však velmi lehké zapomenout. Jedním z nejvíce opomíjených faktorů jsou psí dásně. Zatímco na čumák saháte svému čtyřnohému společníkovi pravděpodobně docela pravidelně, barva dásní bývá mnohem opomíjenější. A přitom vám může o zdraví vašeho psa prozradit opravdu mnoho.

Jak vypadají normálně zbarvené dásně

Pokud se podíváte do tlamy zdravému psovi, měly by se na vás dívat dásně světle růžové barvy – ne nepodobné barvě dětské žvýkačky. Musí být také vlhké a hladké. Lepkavost nebo suchost značí problém. Posledním vodítkem je doba doplňování kapilár. Ta by neměla přesáhnout dvě vteřiny. A jak ji spolehlivě zjistit? Dásně lehce stiskněte prstem a poté ho odtáhněte. Pokud do dvou vteřin získají svou původní barvu, je všechno v pořádku.

Jasně červené dásně u psa

Jestliže se na vás ze psí tlamy bude dívat zářivě červená barva, pak je váš mazlíček buď přehřátý anebo trpí akutním zánětem dásní. Typická je pro tento stav také bolestivost uvnitř ústní dutiny. Přehřátého psa odneste do stínu, ochlaďte ho například studenými ručníky a podávejte mu po malých doušcích tekutinu. Proti akutnímu zánětu dásní (stomatitidě) pak pomůže důsledná hygiena zubů, se kterou vám poradí veterinář.

Modré dásně u psů – význam

Jestliže jsou dásně psa zbarvené spíše do modra, pak se díváte na jasný příznak nedostatečné cirkulace krve v těle. Jde o příznak velmi závažných stavů, v jejichž čele stojí:

  • pneumonie,
  • srdeční selhání
  • nebo vnitřní krvácení.
iZdroj fotografie: Pixabay

Obvykle se k tomuto stavu pojí i respirační problémy. Pes může dýchat mělce nebo naopak doslova lapat po dechu. Krev v jeho těle se totiž nedostatečně okysličuje, takže nedokáže zásobit tkáně tolik potřebným kyslíkem. Jde o stav, který vyžaduje okamžitou návštěvu veterináře. Během této doby se ujistěte, že poblíž psa nekouříte, mohlo by to zhoršit jeho obtíže.

Světle růžové nebo bílé dásně

I psi mohou trpět anémií alias nedostatečným množstvím červených krvinek. Projevuje se to u nich světle růžovou barvou, která se mnohdy může přelévat až doběla. Může ovšem jít také o příznak akutní ztráty krve, například v důsledku vnitřního krvácení. I v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat veterináře.

Krvácející dásně u psů

Se stomatitidou alias zánětem dásní se leckdy může pojit i krvácení, jdoucí ruku v ruce se zvýšenou citlivostí. Rozhodně nejde o banální problém. Každý takovýto stav by měl být pečlivě zkontrolován veterinářem, který dokáže poradit s dalšími postupem a předepsat v případě potřeby i vhodné léky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dásně mohou krvácet také ve chvíli, kdy svému psovi čistíte zuby. Ani v tomto případě se nevyplatí váhat a čekat, zda tento stav sám nepomine. Může jít o předzvěst mnohem vážnějšího problému, který však veterinář s vaší pomocí dokáže zachytit, a tedy i vyřešit dostatečně včas. A to za trochu té námahy přece stojí.

Nepříjemné výrůstky na dásních

Pokud nejsou psí dásně hladké, ale naopak se na nich objevují různé vypoukliny a výrůstky, jde o příznak dalšího vážného problému. Nedoporučujeme se spoléhat na to, že výrůstky časem zmizí, i když i to se může stát. Je to totiž velmi pravděpodobné, že se jedná o pappilomatózu – závažné infekční onemocnění, jež se u psů snadno šíří. Navíc mohou tyto výrůstky způsobovat psovi problémy při přijímání potravy. Vyhledejte proto veterináře.

Černé dásně u psa

Pokud u svého mazlíčka objevíte černé skvrny na dásních, nepanikařte. U mnoha psů jde o zcela normální stav. Alarmující je jen v případě, kdy se černé skvrny vyskytnou náhle anebo se s celým problémem pojí i výrazně nepříjemný odér šířící se z tlamy. V takovém případě je vždy dobré vyhledat veterináře. Nemusíte však bezhlavě pádit na pohotovost, určitě nejde o problém akutní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naopak suché, bledé a při pohmatu lepkavé dásně mohou akutní obtíže naznačovat. Leckdy jde totiž o příznak závažné dehydratace, kterou už nemusíte být schopni bez následků vyřešit v domácích podmínkách. Nezapomeňte, že při nedostatku tekutin trpí ledviny a další důležité orgány. Minimálně tedy tento stav se svým veterinářem konzultuje po telefonu a v případě potřeby k němu svého psa odvezte.

Jak léčit problémy s dásněmi

Patogenních stavů, které se k nezvyklé barvě dásní vážou, může být celá řada, a proto není možné vybrat jen jeden možný lékařský postup. U psů s respiračními problémy bude velmi pravděpodobně naordinována kyslíková terapie, ale možná je i krevní transfúze nebo dokonce operace. A v případě špatné hygieny pak leckdy může kromě speciálních hygienických pomůcek přijít ke slovu také laser a ošetření pod narkózou.

Jakým způsobem sledujete zdraví svého psa vy?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články