Jednoduchý trik, jak vyčistit matrace od roztočů, štěnic a dalších parazitů. S oblibou okupují váš dům, aniž byste to tušili

Štěnice jsou nepříjemní parazité, kteří se mohou snadno dostat do vaší domácnosti. Zbavte se jich pomocí této osvědčené metody.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dobrý spánek je pro vaše zdraví velmi důležitý – to není nic nového. Pokud jde ovšem o jeho kvalitu, zásadní roli hraje především pohodlná a čistá matrace. Bohužel se však může stát, že se na vašem klidném místě odpočinku začnou usazovat štěnice, roztoči nebo jiní parazité, kteří mohou nepříjemně ovlivnit váš život. Níže se proto můžete seznámit s účinným způsobem, jak svou matraci a jiný nábytek od těchto vetřelců účinně vyčistit a získat zpět své pohodlí.   

Štěnice v domácnosti

Štěnice se mohou do vašeho domova dostat velmi snadno, a to například přes zavazadla, oblečení nebo nábytek z druhé ruky. Tito parazité žijí ve skupinách a schovávají se především v matracích, pružinách, rámech postelí, pohovkách a dalších místech, kde člověk tráví nejvíce času, aby jej mohli pokousat – živí se totiž výhradně krví. Pokud jejich přítomnost neřešíte včas, mohou se rozmnožit a přesunout do jakéhokoliv místa ve vašem domově nebo dokonce do okolních bytů. Jsou malé, takže jim nedělá problém prolézt i sebemenší štěrbinou.

Kousnutí od štěnic

Štěnice jsou aktivní hlavně během noci a obvykle vyráží na lov krve, když člověk spí. Jelikož jsou velmi malé, dokáží snadno proniknout do kůže, a poté zase velmi rychle a nepozorovatelně zmizet pryč. Jejich kousnutí bývá zpočátku bezbolestné, ovšem postupem času se může změnit ve svědivé rány. Štípance také nemají uprostřed červenou skvrnu, jako tomu je například u štípanců od blech. Přisát se mohou navíc na jakékoliv místo na vašem těle, které je během spánku odkryto. 

Účinná metoda čištění matrace 

Protože se štěnice živí výhradně krví, jejich výskyt v domácnosti není známkou nečistoty a rozhodně byste si jej neměli dávat za vinu. Tito vetřelci se mohou usadit i v té nejčistší domácnosti nebo luxusních hotelových pokojích. Pokud jejich přítomnost trápí i vás, naštěstí existuje osvědčený způsob, jak vyčistit svou matraci nebo jiný nábytek a udělat z něj tak opět bezpečné místo k odpočinku. K přípravě dezinfekční směsi budete potřebovat pouze sklenici, síto, vysavač (nejlépe parní čistič) a následující ingredience: 

  • 1 šálek jedlé sody
  • několik kapek levandulového oleje
iZdroj fotografie: Depositphotos

Začněte tak, že nasypete do sklenice jedlou sodu a přidáte do ní několik kapek levandulového oleje. Ingredience je potřeba dobře promíchat, dokud nevznikne homogenní hmota. Vzniklou směs poté rovnoměrně prosejte na matraci a nechte ji minimálně hodinu působit, aby zničila veškeré parazity a další nečistoty. Nakonec stačí matraci vyčistit vysavačem nebo parním čističem – bude jako nová.

Nezapomínejte na stáří matrace

Přestože se vám povedlo matraci zcela vyčistit, měli byste brát také v úvahu, jak je stará – nemělo by to být déle než 7-8 let. V takovém případě je mnohem náchylnější k dalšímu parazitnímu napadení nebo dokonce tvorbě plísní. A mimo jiné se vám na ní pravděpodobně také ne zrovna nejlépe spí. Pokud však štěnice napadly vaši novou matraci, raději opakujte výše uvedený postup alespoň jednou do měsíce. Tímto způsobem zajistíte, že bude čistá a svěží i nadále. 

Jaké zkušenosti s výskytem štěnic v domácnosti máte vy?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články