Praní plyšových hraček v pračce. Obecně platí teplotní rozmezí mezi 30 a 40 stupni s ručním praním

Pokud jste u oblíbeného plyšáka vašeho dítěte odstřihli informační štítek, řiďte se při praní základními radami – perte šetrně a na nízké teploty.

i Zdroj fotografie: Nati cz/ Public domain
                   

Většina dětí má svého oblíbeného plyšáka. Chodí s ním spát, k obědu, i na výlet. Zanedlouho však podle toho plyšák vypadá a je načase vrátit mu původní krásu a roztomilost. Většinu informací o způsobu praní plyšáků najdete na štítku, který je na hračce našitý. Ale co když jste štítek nedopatřením odstřihli a teď nemáte ponětí, jestli oblíbenou hračku vaší ratolesti praním nezničíte? Rozhodně musíte vsadit na šetrné zacházení.

Nejprve opravte všechny vady na plyšákovi

Obecně se při praní dá udělat řada chyb, kvůli nimž můžete prádlo i nenávratně zničit, jak jsme psali na webu adbz. To se týká i plyšáků, o čemž ví své paní Radka J. z Kladna: „Petřík měl svého oblíbeného plyšáka vždy všude s sebou. Bral si ho s sebou do školky, k babičce, i na výlety. Po jednom vyprání však ošklivě zplstnatěl. Radši jsem hned letěla koupit úplně stejného plyšáka, než to kluk zjistí.“ Existuje však hned několik tipů, jak hračku vyprat bez známek poškození.

Jak prát kůži, aniž byste ji poničili? Motorkáři o tom něco ví a mají tip, jak oblečení zachovat léta ve skvělém stavu

Web iReceptář radí plyšáky před praním zbavit všech nedostatků. Důležité je spravit veškeré uvolněné švy, oči nebo nosy. Vlivem praní a nešetrností pracího bubnu by se již uvolněné části plyšáka mohly utrhnout úplně. K opravě plyšáka použijte ideálně skrytý steh, který nezanechá viditelné stehy a plyšáka pak nebude zbytečně hyzdit.

Plyšové hračky je možné prát v pračce při teplotě 30 až 40 stupňů. Vždy by se měly prát na co nejjemnější program (například ruční praní) a ideálně ještě v ochranném sáčku. Ždímání nastavte rozhodně na co nejnižší otáčky a prací prostředek pak vyberte raději ten, který je určený na dětské oděvy. Pamatujte, že vaše děti se s plyšákem často mazlí a pusinkují ho, šetrný dětský prášek je proto pro vyprání jejich hraček opravdu to nejlepší.

Medvěd na plotě iZdroj fotografie: Pexels
Při praní plyšáků zvolte program na jemné prádlo a použijte prostředek na dětské oblečení

Zvažte, zda není lepší čistírna

V případě, že se o nějakého plyšáka bojíte, nebo se do pračky dokonce nevejde, pak nezoufejte. Jednou z možností je pustit se do ručního mytí, které bude jistě šetrnější než to v pračce. V případě těch opravdu velkých plyšáků může být lepší obrátit se rovnou na čistírnu, protože jejich máchání i sušení by mohlo být problematické. A nedokonale vysušený plyšák by se mohl stát ideálním místem pro rozvoj plísně.

Pokud se chystáte prát plyšáky v ruce, pak se držte několika základních pravidel. Web Wirecutter radí plyšáka vždy celého ponořit do vody s pracím prostředkem (alespoň na 15 minut) a několikrát vymáchat. Ždímejte ho vždy s opatrností a postupně. Rozhodně s ním nekruťte a neriskujte tak jeho poškození. Poté jej zabalte do ručníku, který vytáhne další vlhkost, a nechte doschnout na vzduchu. Jen pozor, některé hračky kontakt s vodou vůbec nesnesou – mají v sobě např. baterky nebo různé elektrické strojky.

Jak perete plyšáky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články