Za nakládání s odpady je vždy nutné zaplatit – a to i ve chvíli, kdy jste „jen“ OSVČ. A to bez ohledu na to, zda podnikáte v komerčních prostorách nebo ve svém obývacím pokoji. Pokud se budete platbám za zpracování odpadu vyhýbat, mohla by vás jednou podle informací z webu KomunálníEkologie čekat opravdu nepříjemná pokuta.
Povinnosti osob samostatně výdělečně činných
Podle zákona o odpadech jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) povinny zajistit sběr a řádnou likvidaci svého odpadu. Toho lze dosáhnout prostřednictvím smlouvy s oprávněným subjektem nebo využitím obecního systému nakládání s odpady. Tato možnost je užitečná zejména pro osoby samostatně výdělečně činné, které produkují odpad vyžadující zvláštní nakládání, jako je elektronický odpad, nebezpečné materiály nebo velké množství recyklovatelného odpadu.
O kaucích týkajících se bydlení v pronájmu má řada lidí jen velmi mlhavé povědomí. A to je přitom opravdu škoda, připravuje se tak o peníze.…
více
Pokud pro vás ovšem výše uvedené body neplatí, můžete jednoduše „přidat“ svůj odpad do obecního systému nakládání s komunálním odpadem. K tomu je zapotřebí uzavřít smlouvu s místní samosprávou, jak píše web MyLaw. Zapojením do obecního systému jsou osoby samostatně výdělečně činné osvobozeny od vedení průběžné evidence odpadů nebo plnění ohlašovacích povinností, což se rozhodně hodí.
Ale já žádný odpad neprodukuji, nic platit nebudu
Ale pokud si myslíte, že se vás nic z výše uvedeného opravdu netýká, nenechte se mýlit. Úřady si mohou posvítit i na vás. Stačí, že pro svou potřebu doma kupříkladu tisknete (a už musíte likvidovat obaly od papíru apod.). Jestliže opravdu jen sedíte za stolem a kupříkladu on-line překládáte, pak byste o tom měli úřad informovat a dodat mu čestné prohlášení o tom, že opravdu žádný odpad neprodukujete. Jinak by vás mohla čekat nepříjemná pokuta. Další nepříjemné pokuty hrozí například lidem žijícím v paneláku, jak jsme na webu adbz už informovali.