Plesnivá rajčata se ještě dají využít. Stačí nasbírat semínka a vypěstovat si nová

Pokud vám rajčata doma začala plesnivět, nemusíte je nutně hned vyhazovat. Zjistěte, jak s nimi ještě naložit, než skončí v odpadu. Mohou být základem pro příští úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta, i když jejich pěstování někdy potrápí i ty nejzkušenější zahradníky. Jakmile je však jejich sezóna na vrcholu, často není možné všechny zralé plody zpracovat dříve, než začnou hnít. Pokud i vaše plody napadla plíseň, vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, jak dát rajčatům ještě druhou šanci. Díky tomuto jednoduchému triku si z nich v příštím roce vypěstujete novou úrodu.

Jak předejít vzniku plísně

Důležitou roli hraje především správný způsob skladování. Rozhodně se nedoporučuje uchovávat rajčata v lednici, kde je sice teplota nízká, ale také se v ní hromadí velké množství vlhkosti. Tyto plody potřebují suché, dobře větrané prostředí, kde je mnohem menší riziko vzniku nejen plísní, ale i hniloby. Ideálně je uložte do dřevěné bedýnky nebo proutěného košíku, kde bude zajištěná pravidelná výměna vzduchu.

Co s plesnivými rajčaty

Jakmile se jednou na povrchu rajčete objeví plíseň, rozhodně byste ho neměli konzumovat. I když se zdá, že je plísní pokrytá jen jeho malá část, ve skutečnosti již prolezla celým plodem. V případě jeho požití může dojít k nepříjemným žaludečním potížím či lehké otravě. Záleží na množství, citlivosti vašeho trávicího ústrojí a mnoha dalších faktorech. Plesnivá rajčata však lze využít jiným a mnohem vhodnějším způsobem.

Sbírejte rajčatová semínka

I plesnivá rajčata vám mohou posloužit jako základ pro jejich pěstování v příštím roce. Jednoduše jednotlivé poškozené plody nakrájejte na tenké plátky a opatrně z nich vyjměte všechna semínka. Ta následně rozložte na papírový ubrousek a nechte je několik dní zcela vyschnout. Jakmile bude hotovo, přesuňte je do uzavíratelné vzduchotěsné nádoby a uložte je na stinné místo.

semena rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak použít semena rajčat

S výsevem je možné začít na přelomu března a dubna, kdy se venkovní teploty začnou oteplovat a postupně vzdalovat od bodu mrazu. K tomuto účelu je ideální použít mělkou nádobu s tenkou vrstvou hlíny nebo vaty. Oba materiály důkladně navlhčete vodou, semínka na ně umístěte a přesuňte na teplé a slunné místo. Nezapomeňte jejich prostředí udržovat neustále vlhké, ale ne příliš mokré, aby opět nedošlo ke vzniku a rozmnožování plísní. 

Po několika dnech by se měly začít objevovat první klíčky. Ven je možné sazenice umístit teprve v době, kdy noční teploty zůstanou nad 14 °C. Někteří zahradníci dávají přednost jejich pěstování ve sklenících, kde je mnohem snazší udržet pro rostliny ideální teplotu a vlhkost vzduchu. Lze je však při dodržování určitých pravidel pěstovat na parapetu, balkonu, terase nebo ve větších kyblících či květináčích poblíž domu.

Pěstování rajčat pro začátečníky

Co děláte s plesnivými rajčaty vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články