Osm rostlin fungujících jako stoprocentní repelent proti komárům. Během léta by neměly chybět v žádné domácnosti - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Osm rostlin fungujících jako stoprocentní repelent proti komárům. Během léta by neměly chybět v žádné domácnosti

Osm rostlin fungujících jako stoprocentní repelent proti komárům. Během léta by neměly chybět v žádné domácnosti

Levandule, bazalka, citronová tráva a další jsou skvělými přírodními odpuzovači komárů. Držte se v jejich blízkosti a nebudete poštípaní.

komar
Zdroj fotografie: Depositphotos

S teplými dny se venku rojí nepříjemný hmyz. Bzučí, kouše, štípe a jednoduše nám saje krev. Řeč je o komárech. Pokud se venku nacházíte za teplých letních večerů, máte docela jistotu, že si domů odnesete nepříjemný štípanec v podobě svědivého místa na kůži, nejčastěji na rukou či na nohách. Jak se proti nim bránit, abyste si mohli i večer v klidu posedět na zahradě? Vysaďte vhodné květiny a budete mít o starost míň. 

Které rostliny komárům nevoní 

Komáři jsou nejen otravní, ale i nebezpeční. Přenáší řadu nemocí. Proto bysme se před nimi měli mít na pozoru a chránit se. Avšak ne vždy si na to vzpomeneme, nebo někdy ani nechceme na sebe neustále stříkat spreje. Mohou totiž ničit oblečení a pro citlivé jedince jsou na kůži i nepříjemné. Lepší je tedy kolem posezení a na jiná příhodná místa vysadit vhodné rostliny. 

Bylina Catnip 

Je léčivá, takže se hojně využívá i v lékařství. Má krásné lehce fialové podlouhlé květy a příjemně voní. To odpuzuje komáry, takže se hodí tuto bylinu pěstovat třeba v truhlíku, který si můžete přenést tam, kam budete potřebovat.  

Bazalka 

Další bylinka, kterou každý zná. Je velmi aromatická, dá se jíst a má krásné zelené listy. Je možné ji pěstovat jak v květináči, tak na záhonku. Komáry odpuzují všechny druhy bazalky. 

basil 3405405 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Měsíček 

Krásná žlutě zbarvená květina měsíčku se může trhat a sušit na výborný čaj anebo se dá také použít jako přírodní odpuzovač komárů. Bude hezká na oko přes den a k večeru odežene protivný hmyz. 

Rozmarýn 

Tato bylinka se hojně používá nejen v kuchyni, ale i v dermatologii. Mnoho repelentů obsahuje silice z rozmarýnu. Má velmi pronikavou vůni a je krásný i na pohled. Dá se použít i ve formě éterického oleje do aromalampy nebo si ho můžete vetřít na kůži. 

plant 2665470 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Citronella 

Má dlouhé listy rostoucí v trsu. Hojně se vysazuje na záhony, protože se krásně rozroste. Voní po citronu, a proto byste ji měli mít nasazenou hlavně v blízkosti posezení na zahradě. Komáry to totiž odpuzuje.

Levandule 

Nelze zapomenout zmínit dobře známou levanduli. Tato fialová kytička je oblíbená nejen ve Francii, ale i u nás. Spousta lidí miluje její vůni. Je také často používaná ve farmacii, v lékařství i do éterických olejů. Její vůně dokonale odpuzuje komáry, ale může lákat včely. Pozor na to! 

lavender 1117275 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Citronová tráva 

Je velmi podobná již zmíněné citronelle. Také roste v trsech a vypadá jako tráva. Dá se jíst, často je používaná v čínské a vietnamské kuchyni. Její vůně odhání nejen komáry, ale i další nepříjemný hmyz.  

Eukalyptus 

Poslední jmenovanou rostlinou je eukalyptus. V tomto případě jde spíše o keř. Je zelený a dnes se dá často najít i ve vázaných kyticích. Má příjemnou svěží vůni a skvěle ochrání vaše tělo před poštípáním. Můžete si ho vetřít za uši a na zápěstí ve formě oleje. 

Zdroj: Good House Keeping