Rostliny, které ochrání vaši zahradu před obtěžujícími komáry - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rostliny, které ochrání vaši zahradu před obtěžujícími komáry

Rostliny, které ochrání vaši zahradu před obtěžujícími komáry

Mnoho z nás se celou zimu těší na to, až v létě budeme moci trávit více času na naší zahradě. Bohužel vlahé letní večery jsou ale často spojeny s nepříjemným hmyzem. Jistě jste už mnohokrát zažili situaci, kdy jste si chtěli vychutnat příjemné posezení na zahradě, ale po několika minutách vás z ní vyhnali komáři.

cornflowers 5352633 1920
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Většina lidí se před komáry ochrání nejrůznějšími repelenty či speciálními ochrannými náramky. Proč ale používat chemikálie, když nám může pomoci příroda.

mosquito 1384020 1920
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Komáři obtěžují každého

Pozor na vodu v květináčích i vysokou trávu

Kromě použití nejrůznějších repelentů totiž můžeme komárům pobyt na naší zahradě ztížit tím, že jim zde vytvoříme podmínky, které jim nesvědčí. Je například obecně známo, že komáři kladou vajíčka do stojaté vody. Z tohoto důvodu tak dbejte na to, aby například v květináčích a miskách nezůstávala po zalití přebytečná voda, do které by komáři mohli vajíčka klást, a za zvážení stojí také umístění nejrůznějších ptačích lázní a případných zahradních jezírek, které komáry přirozeně lákají. Kromě toho nezapomínejte také na pravidelné sekání trávy, které kromě komárů ochrání vaši zahradu rovněž před klíšťaty. Komárům i klíšťatům totiž vyhovují vlhká a stinná místa.

mosquito 1332382 1920
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pomoc najdete v květináči

Rostliny, které komáry spolehlivě odeženou

V neposlední řadě můžete komáry z vaší zahrady odehnat také tím, že do ní vysadíte nejrůznější rostliny, které komárům takzvaně nevoní. Jednou z velmi účinných je meduňka citronová, která svou jemnou citronovou vůní udrží komáry v dostatečné vzdálenosti. My se naopak můžeme radovat nejen z její vůně, ale také z drobných bílých květů. Vysadit ji můžete přímo do záhonu  či do květináče a umístit ji například na balkon či na terasu. Dalším skvělým bojovníkem s komáry je také šanta kočičí, zatímco kočky její vůni nedokáží odolat, komáry zaručeně odpuzuje. Z tohoto důvodu se často používá jako přírodní součást nejrůznějších repelentů.

Také bylinky, které známe zejména z italské kuchyně, bazalka, šalvěj či rozmarýn, jsou pro komáry nepřítelem. Pokud máte rádi příjemnou vůní a krásnou fialkovou barvu levandule, určitě na ni při vytváření vaší „protikomáří“ zahrady nezapomeňte. Levandule odpuzuje téměř všechen létající hmyz, včetně komárů. V neposlední řadě vysaďte také na mátu, kterou kromě čaje či mojita opět oceníte také jako přírodní způsob, jak komáry do vaší zahrady nepustit.