Kdo nestihl na podzim zasadit česnek, není třeba zoufat. Únor je pro určité odrůdy jako stvořený

Nečekejte s výsadbou jarního česneku až na březen nebo duben. Existují odrůdy, které vás překvapí velkým výnosem i po vysazení v únoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výsadba česneku na jaře se v posledních pár letech těší čím dál větší popularitě. I když je odrůd pro tento typ pěstování podstatně méně než těch ozimých, vyznačují se jednou obrovskou výhodou. Tou je výborná skladovatelnost, jejíž doba může dosahovat až 24 měsíců. Pusťte se i vy do jarní výsadby této cibuloviny, není na tom vůbec nic těžkého.

Nečekejte až na březen

Termín výsadby se pohybuje mezi měsícem březnem a květnem. Důležité je, aby přestaly velké mrazy a půda trochu povolila. U některých odrůd bylo však dokázáno, že prosperují i při dřívějším vysazením. Příkladem je česnek Solent White, který můžete do zeminy vkládat již koncem února. Jedná se o rostlinu tvořící velké množství cibulek jemné chuti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dbejte na kvalitní namoření

Před samotnou výsadbou je třeba připravit si sadební materiál:

  1. Česnekové palice rozeberte na jednotlivé stroužky.
  2. Odstraňte ty nevzhledné a poškozené.
  3. Vložte je do předem připravené nádoby, např. plastového kýble.
  4. Zalijte je mořícím přípravkem (vhodný je 5% roztok Sulky).
  5. Nechte působit alespoň 10-12 hodin.
  6. Stroužky vyjměte a osušte.

Zakryjte je dostatečnou vrstvou zeminy

Česneku vyhovuje slunné stanoviště a hlinitopísčitá půda. V případě, že je vaše zemina jiného typu, nemusíte se bát. Stačí když do ní přimícháte trochu písku. Sadební materiál vložte do kolíkem provedených důlků. Vhodná vzdálenost mezi řádky se pohybuje okolo 25-30 cm. Mezi rostlinami by měl prostor alespoň 10-12 cm. Hloubku výsadby zvolte takovou, aby nad stroužky byla přibližně 6 cm vysoká vrstva zeminy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ani trochu nešetřete na zálivce

Sadbě dopřejte vydatnou zálivku. Jen takto totiž docílíte brzké tvorbě kořenů. Po dvou až třech týdnech česnek přihnojte některým z minerálních hnojiv (těm organickým se vyhněte obloukem). Česnekový záhon je třeba často okopávat a odplevelovat. Abyste se dočkali velkého výnosu, měli byste tyto činnosti provést alespoň šestkrát. Ke sklizni dochází v době, kdy povadne nať rostliny, tedy během letních měsíců.

Máte s pěstováním jarních česneků zkušenosti? Pokud ano, s jakými odrůdami?

Zdroj: Express, Zahradkarskaporadna, Hobby.instory

Česnek se perfektně hodí pro výrobu domácího hnojiva pro orchideje. Podpořte i vy kvetení těchto pokojových krásek
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články