10 věcí, které byste neměli házet do odpadního potrubí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 10 věcí, které byste za žádnou cenu neměli házet do odpadu v dřezu, ani do toalety

10 věcí, které byste za žádnou cenu neměli házet do odpadu v dřezu, ani do toalety

Ucpaný odpad je velmi nepříjemná komplikace. Některé nečistoty se špatně odstraňují, předejít tomu můžete, když se vyhnete házení některých věcí do dřezu nebo toalety.

drez
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hodně lidí po jídle vezme talíř i se zbytky a jednoduše ho hodí do dřezu s tím, že to pak uklidí. Zbytky jídla poté jednoduše spláchnou do odpadu a je uklizeno, to ovšem není správně. Odpad by se mohl časem zanést a ucpat. To, ale není jediný důvod, proč byste to neměli dělat. Čističky odpadních vod sice vodu vyčistí, ale s některými věcmi a látkami si neporadí.

1. Vlasy

Vlasy jsou nejčastější příčina, že vám přestane odtékat voda z umyvadla nebo vany. Vlasy se v v trubce namotávají a hromadí a pak způsobí že se odpad ucpe úplně a voda přestane odtékat. I když je problematické tomu zabránit, je potřeba odpad pravidelně od vlasů čistit.

2. Rýže a těstoviny

Rýže a těstoviny při kontaktu s vodou zvětšují svůj objem. Takže když skončí v odpadní trubce, během pár hodin nabobtnají tak, že už odpadem nic neodteče.

testoviny
Zdroj fotografie: Pixabay

3. Kondomy

Kondomy jsou vyrobeny z velmi odolného materiálu, mohou se přilepit na stěnu potrubí a zachytávat nečistoty, které odpad také ucpou.

4. Skořápky

Je jedno jestli to budou skořápky od vajíček nebo od ořechů. Skořápky jsou velmi ostré a zapíchnou se v trubce, kde pak zachytí vše co v ní projde a ucpe jí.

5. Léky

Většina léku se rozpouští ve vodě. Přijde vám, že je to neškodné. Léky se sice rozpustí, ale vodu kontaminují obsaženými látkami a v čistírně odpadních vod si s tím poradit neumí a voda tak zůstává znečištěná od chemických látek.

leky
Zdroj fotografie: Pixabay

6. Olej

S oleji je nutno zacházet opatrně, odpadní potrubí postupem času zanesou a pak je obtížné je vyčistit. Proto byste měli oleje sbírat do nádoby a odnést na místo, k tomu určené. Dalším důvodem je, že i čistírny odpadních vod mají problémy s vyčištěním vody od mastnoty.

7. Samolepky z potravin

Většinou jsou na ovoci, zelenině nebo na novém nádobí. Při jejich odstranění požijete houbičku nebo drátěnku a snažíte se je omýt, ale zbytky samolepky se pak přilepí na stěny trubek a způsobí hromadění nečistot, které časem trubku úplně zacpou.

8. Mouka

Když pečete smícháte většinou mouku, mlékem a vajíčka, vznikne vám těsto, to samé se stane i s moukou v trubkách. Pokud už k tomu dojde, je opravdu velmi složité, těsto z trubek dostat ven a opět ho zprůchodnit.

mouka
Zdroj fotografie: Pixabay

9. Tampóny a vložky

Žádné hygienické potřeby by nikdy neměli skonči v odpadu, ani v toaletě. Vložky i tampony jsou určené k tomu, aby absorbovali velké množství tekutiny, v potrubí při kontaktu s vodou nabobtnají a zablokují průtok, což je pak velmi nepříjemné.

10. Nedopalky od cigaret

S nedopalky je to stejné jako s hygienickými potřebami, ve vodě zvětšují svůj objem a tím zneprůchodní potrubí.

Abyste předešli problémům s ucpaným odpadem, vždy všechno vyhoďte do odpadkového koše nebo na k tomu určené místo.

Zdroj: Cleaning Force