Originální nábytek z nasbíraných větví lesních stromů zvládne vyrobit každý, stačí jen pilka a trocha šikovnosti
Možná vlastníte chatu a chtěli byste jí dodat trochu autentičnosti, jen vás zatím nenapadlo, jak na to. Pokud tomu tak je, tak rozhodně musíte vyzkoušet nábytek z větví.
Obsah
Výroba nábytku z větví stromů se může zdát být vědou, na kterou potřebujete minimálně vysokoškolské vzdělání. Pravdou ovšem je, že to je umění a stačí vám jen trpělivost a zápal pro věc. Tento menší návod vám pomůže vás nasměrovat, zbytek dokoná inspirace od ostatních lidí a vaše vlastní kreativita.
Nejprve se zaměřte na sklizeň dřeva
Co se týká výběru ideálního dřeva, prozradíme vám menší tajemství. Žádný ideál není, jelikož zde není žádné omezení při výběru druhu a odrůdy dřeva. Vybírejte jednoduše tak, aby dřevo splňovalo vaše očekávání i potřeby a aby odráželo váš styl. Větve mohou být jakkoliv ohnuté i s různými výrůstky, všechny tyto detaily dodají celkovému vzhledu jedinečnost a duši. Vrba, bříza, borovice, jilm, javor, cedr a většina druhů borovic budou pro nábytek ideální. Nejlepší je začít s nimi pracovat hned po nařezání.
Postup po výběru dřeva
Teď přichází na řadu měření, musíte totiž vědět, jaké míry si pro svůj nábytek představujete, a dle toho přizpůsobit tvary větví. Nařežte je na míru pomocí ruční či stolní pily a odstraňte přebytečné větvičky a listy prořezávacími nůžkami, malou ruční pilou nebo malým dlátem a gumovou paličkou. Pro odstranění třísek bude dobré využít ruční brusku s papírem.
Důležitý je i samotný výběr větví
Ty by měly být pevné a pěkně tvarované. Vyhněte se těm, které by mohly začít vykazovat známky hniloby či byly jiným způsobem narušeny, například napadeny hmyzem. Zároveň musí být dostatečně silné, aby dokázaly udržet lidskou váhu, jestliže máte v plánu dělat židle či stoličky.
Co se týče ozdobných detailů, ty mohou být tenčí, ale samotné základy preferujte vždy pevnější a tlustší. Vytvarujte záhyby a spoje s pomocí sekyry a následně je obalte koženými proužky, které před tím namočíte do vody. Jakmile totiž kůže zaschne, tak se okolo spojů stáhne a bude je pevně držet při sobě.
Začít byste měli brzy na jaře
V tu dobu se totiž ve dřevě začíná vytvářet míza. Jestliže tedy budete chtít loupat kůru, bude v tuto chvíli možné ji nejjednodušeji odstranit. Můžete ji odebrat ostrým nožem, dřevěným hoblíkem nebo škrabkou. Někteří lidé se rozhodnou odstranit pouze trochu kůry a zbylou část nechat připevněnou ke „končetinám“, čímž dosáhnou rustikálnějšího vzhledu.
Před posledním zpracováním větve namočte
Díky těmto krokům budou poddajné a lépe se s nimi bude pracovat. Například s větvemi černého bezu a vrby se snadno manipuluje, pokud je necháte namočené po dobu 24 až 48 hodin po řezání. Větve se snažte tvarovat co nejjednodušší cestou a dřevo příliš nezatěžujte, aby nedošlo k jeho prasknutí. Ohnuté větvičky zajistěte buď šrouby, nebo je opět spoutejte kůží.
Zkusíte si také vytvořit svůj vlastní dřevěný nábytek?