Česnek se dá pěstovat i v bytě: Oproti kupovanému má výraznější chuť a úrodu přinese i v zimě
Aromatický a zdravý česnek můžete pěstovat po celý rok doma v bytě. Jeho pěstování není nijak složité a potřebujete k němu jen několik věcí.
Česnek je plodinou, bez které by česká kuchyně snad ani nemohla existovat. Díky své chuti a blahodárným účinkům na zdraví patří k často pěstovaným plodinám na českých zahradách. Chcete-li si vypěstovat vlastní česnek, ale nemáte zahrádku, nezoufejte. Vypěstovat si toto přírodní antibiotikum můžete snadno i v teple domova, a mít ho tak vždy při ruce. Navíc se můžete spolehnout, že oproti tomu kupovanému bude mít výraznější chuť. Uvidíte, že při dodržení několika zásad není pěstování česneku v bytě vůbec složité.
Připravte si vše potřebné
Venku se sází většinou pozdě na podzim nebo časně zjara. Doma ho můžete ale pěstovat celoročně. Budete potřebovat několik věcí: vhodnou nádobu, zeminu a samotný česnek. Vhodná nádoba bude prostornější, dostatečně hluboká a s drenážními otvory. Ideálním materiálem je plast, který je lehký, ale nádoba může být i kamenná nebo glazovaná. Česnek upřednostňuje písčitohlinitou půdu, smíchejte si tedy zeminu s pískem v poměru 3:1.
Urychlete klíčení česneku
Prvním krokem v samotném pěstování je příprava česneku na jeho sázení. Palici česneku očistěte a opatrně sloupněte vrchní slupku. Poté ostrým nožem odřízněte špičky jednotlivých stroužků. Takto upravenou česnekovou palici vložte do nádoby s vodou tak, aby ponořená byla jen její spodní část. Skvěle k tomu poslouží staré PET lahve. Zanedlouho se začnou objevovat kořínky a poté zelené výhonky. Zhruba za týden budete moct česnek přesadit do zeminy.
Česnek chce svůj čas
Přišel čas na přesazení česneku do zeminy, kterou jste si předem připravili. Palice vyjměte z nádoby s vodou a jednotlivé stroužky od sebe oddělte. Neporušené stroužky přesaďte do zeminy ve vzdálenosti asi 10 cm. Nádobu umístěte na slunné místo a pravidelně zalévejte. Zemina však nesmí být přemokřená, aby česnek neuhnil. Česnek potřebuje svůj čas, na úrodu si počkáte 6 až 9 měsíců. Pokud ho však budete sázet průběžně, můžete mít vlastní zásobu po celý rok.