Česnekové slupky do koše nepatří, využijte je raději v zahradě
adbz.cz » Hobby » Vyhazovat slupky od česneku je škoda: Ochrání zahradu i úrodu před škůdci a zklidní podrážděnou pleť

Vyhazovat slupky od česneku je škoda: Ochrání zahradu i úrodu před škůdci a zklidní podrážděnou pleť

Česnekové slupky se vyplatí nevyhazovat. V zahradě ochrání plodiny před škůdci a poradí si s podrážděnou pokožkou.

cesnek 2
Zdroj fotografie: Depositphotos

Česnekové slupky skončí nejčastěji v odpadkovém koši, v lepším případě na kompostě, kde se rozloží. Je to ale škoda, protože tento zdánlivý odpad najde spoustu dalšího využití. Slupky obsahují totiž kvercetin – sloučeninu s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Ten má blahodárný vliv na lidské zdraví a oběhový systém. Kromě toho česnekové slupky využijete v zahradě, kde při správném postupu ochrání a posilní pěstované rostliny i sklizenou úrodu.

Česnekový zákvas smrdí, ale chrání

Připravte si česnekový zákvas, který ochrání mrkev před plísňovými chorobami a pochmurnatkou mrkvovou. Příprava není složitá, jen vyžaduje trochu času. K výrobě můžete použít česnekové slupky, stonky i květenství. Slupky ve vhodné nádobě zalijte vodou a dejte na stinné místo.

Po týdnu směs začne kvasit a na povrchu se začnou tvořit bublinky. Směs důkladně promíchejte, dokud bublinky nezmizí. Zředěným zákvasem zalévejte mrkev, řepu i jiné mladé plodiny. Česnekovými slupkami můžete také jednoduše posypat uskladněnou mrkev a ochránit ji tak před plesnivěním.

Česnekové slupky vyženou škůdce

Pomocí slupek z česneku se můžete zbavit škůdců, kteří ohrožují vaši zahradu. Zatočí i s obávanou mandelinkou bramborovou. Česnekové slupky jednoduše vyvařte ve vodě a takovým vývarem ráno nebo večer jednou týdně důkladně postříkejte nadzemní části brambor. Stejně tak česnek nenávidí mšice a svilušky. Namočte slupky na pět dní do vody, poté přefiltrujte a roztokem postříkejte napadené rostliny. Ošetření provádějte zhruba čtyřikrát do týdne do doby, než mšice a svilušky úplně nezmizí.

Česnekové slupky chrání zeleninu před škůdci
Zdroj fotografie: Pixabay

Česneková péče o pleť

Málokdo tuší, že česnek má své využití i v péči o pleť. Z česnekových slupek se dá připravit nálev, který dokáže zklidnit podrážděnou pokožku, například od hmyzího kousnutí. Česnekové slupky vložte do hrnce, zalejte vodou a patnáct minut povařte. Poté nechte dvanáct hodin louhovat. Po uplynutí této doby sceďte. Do odvaru namočte vatový tamponek a podrážděná místa s ním omyjte. Uvidíte, že zarudnutí brzy zmizí.