Vrže vám doma podlaha? Zdánlivě neřešitelný problém může mít snadné řešení – k opravě lze použít WD-40
Vrzání podlahy lze zaslechnout jak ve starých stavbách, tak i v moderních domech či bytech. Přečtěte si, jak tyto problémy lehce odstranit.
Uvolněné dřevěné podlahové desky jsou častou příčinou velmi nepříjemného vrzání. Ovšem i místnosti s koberci mohou být hlučné, pokud není překližková podlaha připevněna k trámům dostatečně pevně. Oprava tohoto problému je naštěstí poměrně snadná. Postup je také relativně levný a obvykle trvá celý zákrok jen asi 10 minut. Tedy v případě, že za vrzáním opravdu stojí jedna z dále uvedených příčin a ne něco zcela odlišného.
Odstranění vrzání podlahy v domě
Náprava vrzající podlahy je mnohem jednodušší, pokud jste schopni se dostat do prostoru pod ní. Jděte o patro níž a požádejte někoho, aby se nad vámi prošel. Naslouchejte a jakmile zaslechnete skřípot, navigujte spolupracovníka na procházku kolem. Tak velmi přesně určíte místo výskytu problému. S tímto vědomím pomocí baterky zkontrolujte, zda je mezi horní částí podlahového nosníku a spodní stranou základny mezera.
Dost možná se nevyhnete odstranění izolace. Je-li mezera viditelná – bez ohledu na velikost – naneste na tenké dřevo trochu lepidla a vložte jej do mezery. Na těsnění nijak neklepejte a dávejte pozor, abyste se dřevem nedostali moc daleko. Může dojít ke zvednutí základny.
Jak spravit vrzání u laminátu
Vrzání laminátu mívá několik příčin a většina z nich je spojena s nevhodnou pokládkou lamel nebo nerovných podlah. Tohle všechno eliminujete pouze demontáží povlaku. V případě nového laminátu může být vrzání způsobeno suchostí a deformací zámků panelu. Je-li tohle váš případ, není nutné rozebírat. Můžete zkusit silikonový olej k ošetření pryžových těsnění nebo běžné mazivo WD-40. Vedashka ale není určena pro dřevo, nemusí tolik zabrat.
Co je vlastně laminát?
Jde o druh kompozitního materiálu, který tvoří několik vrstev. Jsou impregnovány a slepeny vhodnou pryskyřicí. Vrstvení materiálu slouží ke zlepšení jeho vlastností, používá se také kombinace různých materiálů. Běžné je například proložení překližky vrstvou z ušlechtilého dřeva. Taková kombinace nepraská ani po letech užívání a je ve všech směrech pevnější. Například čelní skla vozidel se skládají z povrchového skla a vnitřní folie.
Slavná je v tomto ohledu také laminovaná (třeba damascénská ocel), která vzniká přikováním tenké vrstvy ušlechtilé oceli na jádro z běžné. Čepel tím pádem není křehká. Jmenuje se podle syrského města Damašku, přes které byl tento materiál dovážen, hlavně z Indie. Kvůli tajné a náročné výrobě se objevilo mnoho pokusů o napodobení, takže vznikl tzv. nepravý damask. Nešlo o nijak kvalitní ocel a s pravou má společné jen povrchové mramorování.
S jakými neduhy podlahy jste se už setkali?