Hodinový manžel prozradil, jak na opravu netěsnících a kapajících kohoutků svépomocí. Zvládne to i úplné nemehlo

Pokud vám doma začnou kapat kohoutky, znamená to, že netěsní. Nemusíte ihned volat instalatéra. Pokuste se je opravit sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kapající kohoutky v domácnosti nejsou pro nikoho dobrou zprávou. Ne každý má zkušenosti s tím, jak opravit netěsnící kohoutek. Jako první je potřeba přijít na jeho příčinu a najít místo, kudy voda protéká. Kapající voda zvyšuje spotřebu a také finanční náklady. Ve většině případů lze tyto vady odstranit svépomocí podle návodu a není potřeba volat instalatéra, za kterého byste utratili další finance. Navíc, když se naučíte něco opravit, využijete tyto zkušenosti i do budoucna.

Najděte přesné místo problému

Abyste věděli, jakou část u kohoutku přesně opravit, je potřeba najít místo, na němž je nejspíš problém. Pokud se obáváte, že je tato oprava velice náročná, nemusíte se bát. Kapající kohoutek je signálem opotřebovaného kroužku u ventilu nebo málo těsnícího sedla. V obou těchto případech lze kohoutek vodovodní baterie opravit bez pomoci. Připravte si nářadí, které budete potřebovat. Mezi něj patří sada těsnění, šroubovák, montážní klíč (nejčastěji číslo 17) a sikovky (sika kleště a kombinované kleště).

Začněte uzavřením vody a sundáním vrchního krytu

Mezi první kroky, které byste měli podniknout, patří uzavření hlavního přívodu vody. Otevřete kohoutek, s nímž pracujete, a nechte vytéct zbytek vody, která v kohoutku zůstala po posledním použití. Až vyteče všechna zbytková voda, můžete odstranit s pomocí šroubováku vrchní kryt kohoutku. Některé krytky jsou pouze naraženy a jiné přišroubovány. Tímto krokem odhalíte tělo a vřeteno. Pokud je v horní části kohoutku voda, je těsnění špatné.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Adam Dovile

Sejměte z umyvadla kohoutek

Ve většině případů naleznete pod krytem šroubek, který je potřeba odšroubovat. Díky tomu lze poté sejmout kohoutek. Ten odstraňujte s pomocí hasáku, klíče nebo sika kleštěmi. Pomoci si můžete vikláním ze strany na stranu. Při pokusu o odstranění kohoutku buďte opatrní, abyste ho nepoškodili. Před jeho odstraněním vytočte matičku, která drží těsnění, a následně kohoutek vyjměte. Pokud není těsnění z druhé strany otlačené, můžete ho pouze otočit, ale je lepší koupit nové.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Adam Dovile

Po sundání starého těsnění dejte nové

Až sundáte kohoutek, měli byste sundat i staré těsnění. Pro snadnější sundání můžete kroužek buď stáhnout, nebo rozříznout. Jelikož je těsnění umístěné v drážce, je jednodušší ho rozříznout. U starého těsnění si změřte jeho průměr, nebo si ho vezměte s sebou do obchodu. Tam poté můžete vybrat nové těsnění podle toho starého.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Adam Dovile

Nainstalujte nové těsnění

Když přijdete do obchodu, můžete poprosit o radu prodávající. Ti vám s výběrem nového těsnění pomohou. Po příchodu domů si veškeré věci očistěte, abyste nasadili vše na čisté plochy. Následně nové těsnění nainstalujte, s ním už kohoutek protékat nebude. Než kohoutek našroubujete zpět na své místo, otočte ho do otevřené polohy. Při předchozí manipulaci jste ho totiž mohli utáhnout. Po nasazení kohoutek mírně utáhněte sikovkami.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Adam Dovile

Vše vraťte do původního stavu

Až budete mít nasazené těsnění a kohoutek daný zpět na své místo, nezapomeňte nainstalovat kryt a rukojeť. Následně zavřete kohoutek a pusťte hlavní přívod vody. Kohoutek pak začněte pomaličku otvírat, abyste vypustili nahromaděný vzduch. Poté by měla začít téct voda. Pokud začne opět někde kapat, je nutné celý postup zopakovat pečlivěji a dotahovat o něco více.

Zdroj: BHG

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články