Špatně fungující ovladač od TV opravíte během vteřiny
adbz.cz » Hobby » Nefunkční ovladač od TV se dá opravit kouskem alobalu

Nefunkční ovladač od TV se dá opravit kouskem alobalu

Nevyhazujte svůj opotřebovaný ovladač od TV, můžete mu dát nový život pomocí hliníkové fólie – stačí torx šroubovák, děrovačka a trochu lepidla.

kousek alobalu ovladac
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

V každé domácnosti se najdou věci, které jsou s vámi již zkrátka dlouhou dobu a zdají se být opotřebované. To znamená, že jisté části přestanou fungovat nebo již neplní funkci, kterou by měly. Pokud máte ale doma šikovného kutila nebo kutilku, dokážete si spoustu věcí opravit sami a ušetříte peníze za opraváře či odborníka. Typickým příkladem je třeba ovladač od vaší televize. Sice funguje, ale je třeba hodně zabrat, abyste některé čudlíky vůbec zmáčkli.

Jak na opravu televizního ovladače

Pokud máte opotřebovaný TV ovladač, který již nefunguje tak, jak by měl, měli byste uvažovat o jeho rekonvalescenci. Možná se snažíte zmáčknout tlačítko, ale bez úspěchu. Místo toho je třeba použít značnou sílu, což vám vůbec nevyhovuje. Co kdybychom vám řekli, že je zde pro vás řešení? Stačí několik malých kousků hliníkové fólie a váš televizní ovladač bude zase fungovat jako nový.

ovladac tv obrazovka
Zdroj fotografie: Pixabay

Pro tento projekt budete potřebovat torx šroubovák, děrovačku a trochu lepidla nebo pásku. Nebojte se, nic z toho není zvlášť složité. Nyní se podívejme na návod, jak opravit televizní ovladač pomocí hliníkové fólie:

1. Otevřete televizní ovladač

S použitím torx šroubováku otevřete ovladač. Není třeba se bát, neztratíte žádné malé součástky, protože je vnitřek TV ovladače zpravidla poměrně velký a snadno manipulovatelný.

2. Vyjměte gumové podložky

Když už je ovladač otevřený, vyjměte gumové podložky, které se překrývají tlačítky, která už nefungují. Budete potřebovat děrovačku, abyste vytvořili dírky v hliníkové fólii.

3. Vytvořte dírky v hliníkové fólii

S děrovačkou vytvořte malé dírky v hliníkové fólii tak, aby odpovídaly umístění tlačítek na gumových podložkách. Nezapomeňte, že chcete, aby dírky byly dostatečně velké, aby se tlačítka dala stlačit.

ovladac od televize
Zdroj fotografie: Depositphotos

4. Znovu nasaďte kryt a šrouby

Ujistěte se, že je všechno správně spojeno, a vyzkoušejte si ovladač. Tlačítko by se vám mělo lépe mačkat.

Nyní je na řadě poslední krok, a to nanesení lepidla na horní stranu podložek. Můžete použít běžné lepidlo nebo lepicí pásku. Dbejte na to, aby lepidlo nebylo příliš silné, jinak by se podložky mohly příliš pevně přichytit k tlačítkům a ovladač by mohl být obtížně ovladatelný. Než přelepíte podložky zpět na své místo, ujistěte se, že jste je pečlivě umístili na správná místa a že jsou dobře zarovnané.

Proč je dobré si ovladač opravit sám?

Pamatujte si, že oprava ovladače není příliš složitá a může vám ušetřit peníze. Navíc pokud se vám podaří ovladač opravit, můžete si být jisti, že jste udělali něco pro životní prostředí tím, že jste nevyhodili starý ovladač a nekoupili nový. Takže pokud máte opotřebovaný ovladač, zkuste ho opravit pomocí této metody. Pokud však stále máte problémy, může to být způsobeno jiným problémem. V takovém případě byste měli zvážit návštěvu servisu nebo nákup nového ovladače.