Zkušený instalatér prozradil, jak během 15 minut opravit protékající WC
adbz.cz » Hobby » Zkušený instalatér prozradil, jak během 15 minut opravit protékající WC: Chyba je často ve ventilu

Zkušený instalatér prozradil, jak během 15 minut opravit protékající WC: Chyba je často ve ventilu

Netěsnící záchodová nádržka může být nepříjemným problémem, který vás navíc může přijít draho. Potíže mohou způsobovat ventily, s nimiž si zvládnete poradit sami.

Splachování záchodu
Zdroj fotografie: Uživatel osseous / Creative Commons / CC BY 2.0

I když to možná nevypadá jako závažný problém, netěsnící záchodová nádržka může být dost nepříjemnou záležitostí. Když voda neustále protéká, vede to k nemalým ztrátám vody a v konečném důsledku i peněz. Naštěstí mnoho z nás se může pokusit tento problém vyřešit svépomocí, aniž by bylo nutné volat instalatéra. S trochou zručnosti to bude hračka.

Jak na opravu protékající toalety

Než začnete s jakýmkoli opravářským úkolem, vždy byste měli vypnout zásobování vody. V případě záchodové nádržky to znamená najít kohoutek, který se obvykle nachází na zdi za záchodem. Otočte kohoutkem ve směru hodinových ručiček, dokud se přívod vody zcela nevypne. Otevřete záchodovou nádržku tak, že odšroubujete tlačítko pro vypuštění vody, které se nachází na víku, ve směru hodinových ručiček.

Při odstranění víka z nádržky toalety uvidíte několik komponentů. Obecně může být příčina potíží v napouštěcím ventilu, který způsobuje přílišné naplnění nádržky a následně přetečení, nebo je problém u vypouštěcího ventilu. Jedním z nejběžnějších problémů je, když se plováky ventilů naplní vodou, což jim brání správně plavat. Mohou se také zaseknout. V tomto případě se můžete pokusit plovák odstranit, očistit a znovu nainstalovat.

Keramická toaleta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Řada problémů s netěsností záchodové nádržky souvisí s gumovými těsněními, případně různými usazeninami a vodním kamenem. Oba ventily je vhodné pořádně vyčistit, nejlépe ponořením do směsi horké vody s octem (1 : 1). Gumové těsnění by mělo být čisté a bez viditelných poškození. Dobře ho omyjte a zkontrolujte, zda není mechanicky poškozené. Pokud ano, budete jej muset nahradit.

Pravidelná údržba nebo odborník

V případě vypouštěcího ventilu nezapomeňte vyčistit také otvor v keramické nádržce toalety. Vždy je nutno dávat pozor na to, abyste všechny součásti, které odšroubujete či vyměníte, následně vrátili přesně na stejné místo a stejným způsobem, tak aby celý mechanismus fungoval. Poté můžete znovu otevřít vodu a po naplnění záchodové nádržky zkontrolovat, zda byl problém s její netěsností vyřešen.

Aby se zabránilo budoucím problémům s netěsností záchodové nádržky, je doporučeno provádět pravidelnou údržbu. To zahrnuje pravidelnou kontrolu gumového těsnění a plováku, stejně jako čištění vnitřku nádržky od plaku a nečistot. Pokud se i přes vaše snahy problém s netěsností záchodové nádržky nevyřeší, může být nutné zavolat odborníka. Mohou existovat hlubší problémy, které vyžadují profesionální zásah.