5 důvodů, proč nemít odpadkový koš ve skříni: Nejenže zbytečně zabírá prostor, není tak často vynášený

Vestavěné odpadkové koše sice zlepšují estetický dojem z kuchyně, jsou s nimi však spojeny i určité problémy, které byste neměli opomíjet.

Plný odpadkový koš i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uchovávání odpadkového koše ve skříni nebo spíži se na první pohled může zdát jako praktické řešení, které pomáhá udržet kuchyni v čistotě a působit dojmem dokonale uklizeného prostoru. Sám takto koš uložený ve skříni mám, ale nakonec jsem si pořídil jeden menší i na kuchyňskou linku. U vestavěného koše se mohou objevit problémy, od hygienických až po zápachy a ztrátu užitečného úložného prostoru.

1. Není to moc hygienické

Odpadkový koš, pokud je umístěn ve vlhkém a tmavém prostoru, se stává ideálním místem pro výskyt plísní a hub. Plísně v domácnosti samozřejmě nikdo nechce, tomuto tématu se ostatně na adbz pravidelně věnujeme. A v tomto případě mohou růst nejen v samotném koši, ale také se mohou šířit na stěny a vnitřek skříně nebo spíže. Takové plísně poté působí negativně na člověka a můžou způsobit nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou astmatické záchvaty, svědění a kýchání a další problémy, což potvrzuje web Medical News Todady.

2. Možný zápach a znečištění

Pokud v koši skončí potravinové zbytky, oleje nebo tuky, může to vést k nepříjemným zápachům. Tyto zápachy se mohou absorbovat do okolních předmětů, jako jsou papírové sáčky nebo porézní povrchy, což způsobí, že celý prostor bude zapáchat. Navíc nepořádek může znečistit vnitřní části skříně, což komplikuje úklid.

3. Omezení úložného prostoru

Skříně a spíže jsou v kuchyni drahocenným úložným prostorem. Uchováváním odpadkového koše v těchto místech omezujete možnosti uložení kuchyňského náčiní, hrnců a pánví, což v konečném důsledku snižuje efektivitu vaší kuchyně. V redakci jsme se shodli, že více než polovina má odpadkový koš umístěný pod dřezem. Přitom jde o vhodné místo k uložení čisticích prostředků a dalšího náčiní na uklízení (samozřejmě se zamezením přístupu dětem).

Odpadkový koš iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Zapomenete ho vysypávat

Mít odpadkový koš na očích je efektivní, protože alespoň vidíte, kdy je třeba jej vyprázdnit. Když je koš skryt ve skříni nebo spíži, snadno můžete zapomenout na jeho vyprázdnění. To vede k přeplnění odpadky a nepořádku, který může být zdlouhavý a nepříjemný na úklid.

5. Omezuje možnosti

Pokud chcete dostat váš koš do skříňky, např. pod zmíněný dřez, musíte mít ideální rozměry koše. Ne každý koš se tam totiž vejde, jak potvrzuje i web The Kitchnn. Kontaktovali jsme pracovnici nábytkářské firmy, jak tento problém řeší: „Z mých zkušeností vím, že v dnešní době má spousta nábytkářských firem svůj speciální podstavec spolu s několika koši, které dodávají spolu s novou kuchyní a ideálně pasují do skříní.“ Problémem je v tomto případě malá variabilita, protože pokud zjistíte, že pořízený koš vám kapacitně nestačí, nemáte prakticky možnost ho vyměnit.

Dobrou alternativou jsou volně stojící uzavíratelné koše s nášlapnou plochou, jejichž víko se po sešlápnutí zvedne a poté zase zavře. V dnešní době existují i moderní koše, které se otevřou samy, pokud se k nim přiblížíte nebo nad nimi máchnete rukou. Některé dokonce samy zavážou pytel s odpadky a připraví na odnos.

Kde máte umístěný odpadkový koš?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články