Voskovka masitá známá také jako hoja je exoticky vypadající rostlina pocházející z tropické oblasti Asie a Austrálie. V přirozených podmínkách jde o epifyt, a podobně jako například orchidej, roste na stromech a keřích, ale neparazituje na nich. Jedná se o rostlinu velmi nenáročnou, a její pěstování je proto vhodné i pro amatéry. Jde o převislou rostlinu a šlahouny mohou dosáhnout úctyhodné délky 6 metrů. Já si budu muset ještě chvíli počkat, můj exemplář roste sice rychle, ale zatím jsou výhonky dlouhé zhruba 2 metry.
Voskovka přináší do obydlí lásku
Jak jsme na adbz již v minulosti psali, voskovka patří mezi jednu z rostlin se silnou symbolikou. Je považována za patronku milenců, loajality a něhy. Několik kusů voskovek pěstuje i naše čtenářka paní Lenka T. z Ostravy: „Voskovka mi často kvete celé léto a vůně je omamná. Na některé mé kamarádky ovšem vůně působí nepříjemně.“ Zatímco listy této exotické rostliny jsou silné, tmavě vybarvené s typickými skvrnami, květy vypadají velmi křehce a skoro až uměle. Je to dáno jejich strukturou, která připomíná vosk.
Voskovka nemá ráda přímé sluneční záření, ale uvítá dostatečně světlý prostor. Podle webu TheSpruce jí vyhovuje světlo po dobu 2–6 hodin denně. Přestože tato rostlina zpravidla nemá ráda změnu umístění, někdy je to nutné, abyste jí našli prostor s těmi nejlepšími podmínkami. Zatímco příliš světla způsobuje spálení a žloutnutí listů, při nedostatečném světle se květu nikdy nedočkáte, jelikož veškerá síla půjde do růstu listů. Jakožto nenáročná rostlina je vhodná například i do kuchyně, jak jsme na adbz psali v jiném příspěvku.
Se zálivkou to nepřehánějte
Velmi dobře zadržuje vodu a na zalévání je velmi nenáročná. Jak uvádí web PlattHillNursery, se zálivkou vyčkejte, dokud není substrát úplně suchý. Poté rostlinu namočte a nechte důkladně odkapat, vodu vylijte i ze spodní misky. Rostlina si sama řekne, zda je už čas na zálivku. Pokud ji už nutně vyžaduje, projeví se to žloutnutím spodních listů. Naopak přílišná vlhkost způsobuje opadávání listů.
Pro jejich dobrý růst můžete zvolit květináč z jakéhokoli materiálu, a to i závěsný. Voskovky mají rády těsný prostor, a není tedy nutné je často přesazovat do většího. Přesadit je se doporučuje až ve chvíli, kdy kořeny přerůstají okraje květináče. Pro přesazení vyberte květináč jen o něco málo větší, než byl ten původní. Přesazujte v zimě, nebo brzy na jaře.
Rostlina začne kvést až v době zralosti, a abyste se květu dočkali, je nutné splnit požadavky na světlo a vodu. Jakmile se vytvoří poupata, květinu nepřemisťujte na jiné stanoviště. V zimním období ji dejte na místo, kde bude teplota okolo 18 °C. Přihnojujte pravidelně mezi jarem a podzimem, vhodné je hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Po odkvětu zůstane na rostlině krátký dřevnatý výhonek. Ten neodstraňujte, je to totiž místo, ze kterého se dočkáte dalších květů.