Až dvojnásobný výnos rajčat díky obyčejnému štětci na malování: Stačí jím „otřít“ květy
Rajčata jsou velmi oblíbenou plodinou a jistě se už nyní těšíte na jejich sklizeň. Zdvojnásobte si letošní úrodu použitím štětce.
Rajče jedlé (Solanum lycopersicum) je jednoletá rostlina z čeledi lilkovitých a pochází ze Střední a Jižní Ameriky. I přes jejich exotický původ se pěstování rajčat vyplatí i v našem mírném pásu. Je to jedna z nejhojněji pěstovaných plodin vůbec. Jejich obrovskou výhodou je, že se dají pěstovat na záhoně i ve stísněnějších podmínkách balkonu. Rajčat ale není nikdy dost. Už letošní úroda může být až dvojnásobná, a to díky malému štětci a troše vašeho času a úsilí.
Malý štětec na malování zvýší úrodu rajčat
Díky využití malého štětce, který používají děti během výtvarné výchovy, si letošní úrodu budete více než pochvalovat. Trik totiž spočívá jednoduše v přenesení pylu štětcem z jednoho květu na druhý. Tuto práci má na starosti zpravidla vítr a hmyz, ale vy sami tím pomůžete květy opylit a rostlina tak bude produkovat větší množství plodů (leckdy až dvojnásobně). Tato metoda má jednu nevýhodu, a tou je časová náročnost. Pokud máte pouze pár rostlinek, tak máte za chvíli hotovo, při velkém počtu sazenic je ale docela možné, že vám opylení zabere velkou část víkendu.
Na opylení rajčat použijte malý štětec s jemnými štětinami, aby nedošlo k poškození křehkého květu. Ideální je provádět tuto činnost v odpoledních hodinách, kdy je květ plně rozvinutý. Samotné opylení spočívá v tom, že štětcem jemně naberete pyl zevnitř květu a přenášíte jej na další květy sazenice. Pro větší úspěšnost a hlavně budoucí výnos je vhodné opylení provádět velmi často, klidně každý den, pokud vám to časové možnosti umožňují. Vliv hraje také počasí. Pyl se bude jednodušeji nanášet, když bude teplo a sucho.
Máte-li velký lán rajčat, stačí zatřást
Pokud pěstujete opravdu velké množství rajčat a zkrátka není času nazbyt, existuje i jednodušší a stejně efektivní cesta, jak opylení provést. Postačí rostlinou či výhonky zatřást a pyl se přenese na ostatní květy. Buďte ale opatrní, abyste rostlinku nijak nepoškodili či nezlomili. Na velké úrodě má nemalý podíl i správné hnojení. Rajčata jsou na živiny poměrně náročná, a je tedy nutné je pravidelně hnojit. K tomu můžete použít kupované hnojivo nebo si vypomoci domácím hnojivem z popela, cibulových slupek a kopřiv.
Ať už máte rajčata vlastní či kupovaná, vždy dbejte na jejich správné uskladnění. Spousta lidí například dělá chybu v tom, že je uloží do lednice. V lednici vydrží sice o něco déle čerstvá, má to ale velmi negativní dopad na jejich strukturu a chuť. Naopak aromatické látky budou výraznější, pokud budou rajčata skladována při pokojové teplotě.