Hrubé chyby, které každoročně opakujete při pěstování rajčat. Vyvarujte se jim a získají nepopsatelnou chuť

Pěstování rajčat sice není nijak náročné, ale mnoho pěstitelů se často dopouští těchto několika chyb. Poučte se a zařiďte si tak maximální úrodu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lilek rajče (Solanum tuberosum) je velice oblíbeným druhem zahradní plodiny. Své popularitě se těší zejména díky šťavnatým a chutným plodům nejrůznějších velikostí a tvarů. Tato rostlina navíc nemá žádné přehnané nároky na pěstování a zvládne ji tak úspěšně vypěstovat i naprostý začátečník. Té největší úrody se ovšem dočkáte jen pokud se vyhnete těmto několik chybám, které mají obrovský vliv jak na růst a vývoj rajčete, tak i na tvorbu jeho plodů.

Nesprávný termín výsevu a výsadby

Rajče, stejně jako paprika, patří mezi ty druhy zeleniny, které nevydrží jarní mrazíky. Tuto záležitost musíte vzít v úvahu při výběru termínu výsevu. Ideálním obdobím pro tuto činnost je polovina až konec března. Pokud byste osivo vyseli později, sazeničky by nedorostly do dostatečné velikosti pro přesun na venkovní stanoviště, který se provádí v druhé polovině května. Termín vysetí i výsadby se u různých odrůd může mírně lišit. Zjistěte si tedy o těch svých co nejvíce informací.

Časté rosení doma i na záhonku

Sazenice potřebují neustále vlhký substrát. Vysoká vlhkost vzduchu jim ovšem škodí. Vyvarujte se tedy jejich rosení nebo zalévání na list. Vzrostlým rostlinám, které jsou již umístěné na venkovním záhonu, doplňujte vodu pravidelně a vydatně. Nepravidelná zálivka vede k praskání plodů. Dejte ovšem pozor na to, aby odstřikující kapky nedopadaly na rostliny. Při tomto jevu může docházet k přenosu patogenů bakteriálního původu, jako je např. Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, který způsobuje vadnutí rajčete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevhodný způsob zaštípnutí

Vedlejší výhonky rajčat jdoucí z paždí listů rostlinu obírají o energii, kterou by mohla vložit do tvorby plodů. Na vás tedy je správně je zaštípnout. Stačí, když provedete jejich opatrné ulomení. K tomuto úkonu nikdy nepoužívejte žádné pracovní nástroje. Mohli byste tak nedopatřením zapříčinit napadení rostliny virovými patogeny, které se šíří rostlinnými šťávami při mechanickém poškození. Rajčata vyštipujte pravidelně, přibližně jednou týdně, dokud jsou mladá.

Příliš hustá výsadba

Rajčata na záhonu potřebují dostatek prostoru. Pokud jim jej nedopřejete, dojde ke vzájemnému stínění, a tak i ke špatné tvorbě květů a následně i plodů. Kořenový systém se navíc dost nerozroste, což přináší strádání na velikosti i u nadzemní části rostliny. Při příliš husté výsadbě dochází k nadměrné vlhkosti v okolí rajčat. To má za následek tvorbu hnilob a plísní. Nesmírně důležité je tedy při sázení dodržet vhodný spon, tedy 1×0,4 metru.

Které odrůdy rajčat máte nejradši?

Nejvíce chyb je možné udělat ve vysazování a zaštipování. Naučte se je eliminovat

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství