Neplaťte obchodům za drahá rajčata. Vypěstujete si je hravě u sebe doma
adbz.cz » Hobby » Ihned přestaňte platit obchodům za předražená rajčata. Doma na balkoně si je i v zimě vypěstujete dvakrát větší a za zlomek ceny

Ihned přestaňte platit obchodům za předražená rajčata. Doma na balkoně si je i v zimě vypěstujete dvakrát větší a za zlomek ceny

Zahradničení na balkoně je snadné. S našimi radami ohledně odrůd, substrátu a prevence proti nemocem budete slavit úspěch.

rajcata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Naučte se pěstovat sladká a chutná rajčata přímo na balkoně – bez nutnosti vlastní zahrady. Pěstování rajčat v květináči či truhlíku, zvláště odrůd keříčkového typu, vyžaduje specifický přístup. Článek nabízí informace o nejlepším umístění rostlin, správném substrátu a prevenci před nemocemi, abyste mohli sklízet kvalitní plody.

Výběr vhodného místa

Pro úspěšné pěstování balkonových rajčat je klíčová volba vhodného místa. Slunečné expozice na jihu nebo západu a ideálně pod střechou minimalizuje riziko vlhkosti. Pro zajištění optimálních podmínek může posloužit lodžie, která poskytuje rostlinám sucho, závětří a dostatek světla.

Substrát a zázemí

Při přípravě substrátu pamatujte na to, že rajčata potřebují půdu s dostatkem živin. Zahradnický substrát nebo speciální směs pro plodové zeleniny jsou ideální volbou. Přidání chlévského hnoje nebo nadrobno rozsekané trávy podporuje zdravý růst rostlin. Zvolte správný typ nádoby podle odrůdy rajčat. Samozávlahové truhlíky jsou ideální pro keříčková rajčata na balkoně, zatímco pro rajčata tyčková na panelákovém balkoně vybírejte květináče s dostatečnou velikostí a hloubkou. Samozávlahové nádoby předejdou zalévání listů, snižují riziko plísně bramborové a usnadňují péči.

depositphotos 115705084 xl
Zdroj fotografie: Depositephotos

Odrůda a zalévání

Při výběru odrůd dejte přednost keříčkovým typům, například typu Vilma, vhodným pro nádoby. Pro rajčata tyčková zvolte hybridní odrůdy, jako je Start F1. Pravidelné hnojení tekutým hnojivem podpoří plodnost a chuť plodů. Správná zálivka je klíčová pro ochranu rajčat před nemocemi. Nedopusťte zalévání na list a udržujte substrát tak, aby před dalším zavlažením stačil proschnout. Vyhněte se hustým výsadbám a omezte přebytečný růst. Pravidelné používání přípravků proti houbovým chorobám zajistí silné a zdravé rostliny.