Slevové letáky už nebudou zadarmo. Zaplatí si za ně i ten, kdo je v životě neotevřel

Slevové letáky si v České republice získaly velkou oblibu. Podle Ministerstva životního prostředí je však možné, že budou zpoplatněny.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Slevové letáky jsou pro mnoho Čechů skvělým způsobem, jak ušetřit své těžce vydělané peníze a koupit si maximální množství jídla, a to klidně i na několik týdnů dopředu. O tom samozřejmě ví i velkovýrobci, kteří rádi uspořádávají akce v různých odvětvích – a ačkoli by se mohlo zdát, že prodělávají, pravdou je naprostý opak. Podle Ministerstva životního prostředí však nyní hrozí, že budou tyto cenné papíry svým způsobem zpoplatněny.

Poplatky, které se dotknou občanů 

Návrh o zpoplatnění slevových letáků se snaží prosadit Ministerstvo životního prostředí, které v současné době připravuje novelu zákona o odpadech. Kromě tedy zálohování PET lahví a plechovek bude nutno zaměřit se na tiskoviny, včetně reklamních letáků, novin a například také časopisů. Za ty budou muset velké firmy nesjpíše platit takzvané recyklační poplatky, které běžně dosahují částky 2 500 až 3 000 Kč za tunu vyhozeného materiálu. 

Nemusíte se tedy obávat, že byste si letáky museli kupovat nebo za ně platit předplatné. Nové poplatky budou nicméně muset uhradit samotní prodejci, což se také se vší pravděpodobností odrazí na ceně samotného zboží. Jak totiž uvádí server Deník, prodejci budou hledat za nový poplatek kompenzaci, tudíž se zaměří na výrobu a distribuci letáků. Ve výsledku pak i tato malá změna může mít velký vliv na celkové ceny různých výrobků. 

Med iZdroj fotografie: Depositphotos
Poplatky za slevové letáky se mohou promítnout do cen zboží.

Nejspíše přijde zdražování 

Přestože se vás tedy poplatky nedotknou, promítnou se do vašeho každodenního život a tak či tak na ně doplatíte. „Jakýkoliv státem zavedený poplatek znamená jedno jediné, a to zdražení zboží či služeb pro zákazníky. Jakékoliv zvýšení nákladů, od zdražení energií až po zavádění nových plateb státu, se vždy plně promítne do spotřebitelských cen,“ komentoval situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Co si o této změně myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články