Proč pokladní v obchodě vždy otevírají krabici od vajec: Chtějí tak předejít porušení zákona

Váš první instinkt je správný – pokladní otevírá krabici od vajec kvůli péči o zboží. Ale skutečný důvod je kapku jinde, než byste čekali.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý z nás jistě v obchodě někdy nakupoval vajíčka. Všimli jste si ale, že se prodavačky dívají do krabice od vajec? Stává se to. Pokladní balíček vajec vždy otevře, ale nekontroluje, zda jsou všechna neporušená. To může být pro mnoho lidí překvapivá zpráva. Pokladní na první pohled vypadají, že pečlivě kontrolují všechny položky, které skenují, a to včetně balíčků vajec. Nicméně jak se ukazuje, mají úplně jiný důvod, proč balíčky vajec otevírají.

Dokonalá úschovna

Když kupujete vajíčka v supermarketu, pokladní vždy otevře karton a podívá se dovnitř. Dělají to proto, aby zjistili, zda daný zákazník nechce něco ukrást. Krabice od vajec se zdají být dokonalým předmětem, do nějž něco schovat. Ideální pro pašování drobných předmětů. Alespoň si to myslí členové vedení a nařizují pokladním, aby vždy kontrolovali obaly od vajec. Tuto praxi také můžete pozorovat u jiných produktů, jako jsou například cukrovinky a drobné lahůdky.

Kvalita vajíček

Dalším zajímavým faktem o vejci je barva skořápky. Mnoho lidí se domnívá, že barva skořápky ovlivňuje nutriční hodnotu vajec. Je rozšířený názor, že vejce s hnědou skořápkou jsou zdravější a přirozenější a bílá vejce jsou spojována s průmyslovým chovem. Tato víra však není pravdivá. Barva skořápky závisí na genech slepic a barvě jejich peří. Ptáci s bílým peřím budou snášet vejce s bílou skořápkou, naopak ptáci s tmavým peřím budou snášet vejce s tmavší skořápkou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nutriční hodnota vajec závisí na obsahu bílkovin, tuků a minerálů v žloutku a bílku. Samozřejmě, že krmivo a způsob chovu mohou ovlivnit i tyto složky. Je ale pravda, že slepice snášející hnědá vejce jich obvykle produkují méně než slepice snášející ta bílá. Z toho důvodu bývají hnědá vejce dražší. Hnědá vejce se také často spojují s biologickým chovem slepic, zatímco bílá vejce jsou spojována s průmyslovým chovem.

Celkově tedy můžeme říci, že barva skořápky závisí na genech a barvě peří slepic. Pokladní otevírají krabici od vajec z jiného důvodu, než jsme si mysleli, a barva skořápky vajec nemá žádný vliv na jejich nutriční hodnotu. To jsou jen dva z mnoha zajímavých faktů o vajíčkách. Pamatujte si, že vajíčka jsou velmi výživná a zdravá a mohou být skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů.

Jak často jste zaznamenali pokladní kontrolující vajíčka?

Zdroj: BuzzFeed
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články