Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
I když tento spotřebič již patří ke zcela běžnému vybavení domácností, jeho pořízení stále není levné. Prodlužte pračce život těmito jednoduchými postupy.
Obsah článku
Není tomu tak dávno, co byla pračka v domácnosti považována za luxus. Dnes už však ani zdaleka nejsou k dostání jen základní modely. Ovšem čím dražší kousek si pořídíme, tím déle chceme, aby nám vydržel v perfektním stavu. A věřte nebo ne, životnost pračky můžeme ovlivnit i tím, jak se k ní chováme a jak o ni pečujeme. Co tedy v tomto ohledu rozhodně nezanedbávat?
Praní na nízkou teplotu není dobré
Je to moderní. Stačí si pořídit ten správný prací prášek a i to nejšpinavější oblečení vyperete v programu na ruční praní. Ušetřit na ohřevu vody (a trochu tak snížit účet za elektrickou energii) je jistě lákavé. Ovšem jakmile zjistíte, že se vám tohle paběrkování za čas vrátí v podobě zanesené a páchnoucí pračky, rychle z něj vystřízlivíte. A naše rada? Zapněte alespoň jednou týdně program na 60 °C. To vám pomůže zbavit se nánosů pracího prášku nebo aviváže jak z bubnu, tak i z útrob pračky.
Pračku po doprání otevřete
Jestliže se však s plísní přece jen setkáte, nezoufejte. Zápachu i dalších doprovodných jevů vás zbaví ocet. Jednoduše ho nalijte do přihrádky na prací prášek a zapněte pračku na vyvářku. Brzy po tomto problému nebude ani památky. A nezapomeňte po doprání nechat otevřená dvířka. Pračka se vyvětrá, a díky tomu nezatuchne. Navíc tak chráníte i citlivé těsnění v jejích dvířkách.
Nezapomínejte na zásobník pracího prášku
Ve většině nových modelů lze tuto součást bez potíží vyjmout a vyčistit. A toho byste měli využít. Většinou stačí celou přihrádku jen odmočit v teplé vodě a nejrůznější zákoutí poté pečlivě dočistit obyčejnou houbičkou (tou, kterou běžně umýváte nádobí). Vyhnete se tak možnému ucpávání otvoru v dávkovači i rozvoji a vzniku plísní, bakterií a dalších nebezpečných mikroorganismů.
Nezapomeňte na čištění bubnu a manžety
Ano, i tady se usazují různé nečistoty, a samotný ocet na ně leckdy stačit nemusí. Zkrátka a dobře – chce to něco silnějšího. Vhoďte proto přímo do bubnu šálek krystalků kyseliny citronové. Pračku zapněte na nejdelší program s nejvyšší teplotou (obvykle jde o program určený pro bavlněné tkaniny). Nic dalšího není potřeba. A v posledním kroku údržby se zaměřte i na čistotu manžety. Právě za ní se totiž ukládá nejvíc špíny. Zajeďte za ni houbičkou, a to nejlépe alespoň jednou za měsíc. Předejdete tak růstu plísní, jež by časem mohly celý spotřebič zničit. A to by byla rozhodně škoda.
Zdroj: Real Simple
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
5 h
udalosti247.cz
5 h
udalosti247.cz
5 h