Domácí osvěžovač vzduchu bez chemie: Neutralizuje zápachy a provoní celý domov za pár korun až na půl roku

Pokud máte rádi, když je vaše domácnost krásně provoněná, zkuste to pomocí domácích osvěžovačů bez konzervantů a chemie. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když vaši domácnost pravidelně uklízíte, pachy se jednoznačně objeví. Jenže to neznamená, že byste měli jít do drogerie a koupit chemický osvěžovač vzduchu. K provonění celé domácnosti vám bude stačit vůně, kterou si doma sami vyrobíte, navíc bude šetrná k životnímu prostředí i k vašemu zdraví. Vyzkoušejte pár tipů, výroba je jednoduchá. 

Osvěžovač z jedlé sody

Do kuchyně, ale i do koupelny bude osvěžovač z jedlé sody nejideálnější. Stačí, když si vezmete půl litru destilované vody, dvě polévkové lžíce jedlé sody a deset kapek oblíbeného éterického oleje. Vybírejte pečlivě, olej musí být 100% přírodní. Všechny suroviny smíchejte například v zavařovací sklenici a umístěte ji na místo, které si zvolíte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Soda má dokonalé absorpční vlastnosti, takže k tomuto kroku bude nejideálnější. Jestliže máte dostatek jedlé sody, nasypte ji do malých mističek, nakapejte do ní pár kapek esenciálního oleje a rozmístěte je po celém bytě. Soda dokonale polapí veškerý zápach a díky esenciálnímu oleji vám bude celá domácnost vonět.

Osvěžovač ve spreji s vůni kardamomu

Výroba domácí vůně nestojí pouze na esenciálním olejíčku, můžete použít i jiné vůně. Některé koření, jako hřebíček nebo kardamom, je stejně skvělé a také úžasně voní. Pokud je smícháte se správnými produkty, získáte úžasně vonící sprej. Připravte si jednu hrst kardamomových semen, 80 mililitrů 50% alkoholu a 20 mililitrů destilované vody. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte si skleněnou lahev, nejlépe však zavařovací sklenici s uzávěrem, a nasypte do ní kardamom nebo hřebíček. Nalijte ke koření alkohol a čekejte alespoň dva dny, ale klidně i týden, vůně bude silnější. Poté ji přeceďte a dolijte destilovanou vodou. Přelijte ji do lahve s rozprašovačem a máte domácí sprej hotový. Rozhodně se nejedná o nic složitého. 

Pot-pourri je krásné a ještě k tomu voňavé

Tento způsob provonění domácnosti znaly již naše maminky a babičky. Jedná se o bezpečnou a nezávadnou formu vůně do domácnosti. Základními surovinami pro výrobu jsou 40 gramů šalvějových listů, 70 gramů květů heřmánku, 90 gramů celé skořice, 40 gramů estragonu, pár kousků hřebíčku a citronová šťáva. Vezměte si hmoždíř nebo mixér a rozemelte skořici, kterou nasypete do mělké misky, a následně k ní přidáte veškeré další bylinky, jež nakonec zakápnete šťávou. 

To je vše. Výroba domácích vůní je jednoduchá, používáte je i vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články