Tipy, jak se správně starat o vánoční kaktus
Jednou květin, kterou máme spojenou s dobou Vánoc, je kromě vánoční hvězdy a bramboříku také vánoční kaktus. Problém ale často spočívá v tom, že zatímco si z květinářství domů přineseme nádhernou rostlinu s červenými, bílými, žlutými, růžovými či fialovými květy, po několika málo dnech u nás doma květy opadají a většině z nás se už nikdy nepodaří přivést kaktus znovu ke květu.
Dnes pro vás máme proto několik rad, které vám v tomto úsilí mohou pomoci.
Vlhko, stabilní teplota a draslík
Mnoho lidí neví, že rostlina, které říkáme vánoční kaktus, je vlastně pobřežní rostlinou pocházející původně z Brazílie. Z tohoto důvodu jí také vyhovují vlhčí podmínky a stabilní teplota. To jsou dvě velmi důležité věci, které našemu kaktusu musíme zaručit i v domácích podmínkách. Pokud jde o zalévání, je potřeba půdu neustále udržovat vlhkou a zároveň celou rostlinu alespoň jednou týdně mlžit. Dejte ale pozor, abyste rostlinu nezalévali příliš, mohlo by dojít k uhnití kořenů. Z hlediska teplotní náročnosti kaktusu nejvíce vyhovuje teplota okolo osmnácti až dvaceti stupňů a také mírné světlo, nikoli přímé slunce. Proto se také vánoční kaktusy nedoporučují umísťovat například na okna směřující na jih, mnohem více jim vyhovují okna orientovaná severním nebo východním směrem. Pokud je rostlina umístěná v prostředí s teplotou vyšší než dvacet dva stupňů, nepokvete. Vyplatí se také půdu kaktusu pravidelně každé dva týdny přihnojovat hnojivem s vysokým obsahem draslíku.
Speciální terapie
Jakmile se jednou květů dočkáme, následně po odkvetení je nutné rostlině dopřát určitý vegetační klid, a to nejlépe tím, že ji umístíme do chladnějšího prostředí, s teplotou okolo deseti stupňů, a omezíme zálivku, dále ale rostlinu přihnojujeme. Někteří pěstitelé také radí rostlině po odkvetení poskytnout speciální přibližně měsíční světelnou kůru, která spočívá v tom, že ji necháme každý den přibližně deset hodin na světle a na zbývajících čtrnáct hodin ji umístíme do úplné tmy.