Dřevo bude hořet mnohem déle: Trik je v jeho skládání. Potřebuje vzduch
Aby dřevo hořelo co nejdéle, musíte se zaměřit na jeho správný výběr a poskládání v krbu. Velmi důležitou roli poté hraje jeho vlhkost.
Topná sezóna s sebou nese velkou zodpovědnost. Je totiž pouze na vás, kolik za chladné měsíce utratíte peněz v rámci spotřeby energie za výhřev domácnosti. Pokud se tedy chcete vyhnout zbytečným výdajům a udržet dříví v krbu hořet skutečně co nejdéle, měli byste se podle serveru Glavred zaměřit na níže uvedené domácí tipy.
Pozor na vlhkost a cirkulaci vzduchu
Dříví nejčastěji přestává hořet v důsledku nadměrné vlhkosti. Pokud je příliš mokré, při styku s ohněm začíná spíše odpařovat vodu, namísto uvolňování tepla, takže vaši domácnost moc nevyhřeje. Navíc brzy zuhelnatí a vy ho budete muset akorát zdlouhavě vyndávat. Nejlepším řešením je v tomto případě kupovat vysušené palivové dřevo s maximální vlhkostí 20 %.
Neméně důležité je poté správně poskládat dříví, aby mezi jednotlivými kusy proudil dostatek vzduchu. Pokud by byly vedle sebe příliš natěsno, omezilo by to přístup kyslíku, což následně vede ke slabšímu spalování. To samé platí v případě, pokud necháte příliš uzavřená samotná dvířka do krbu. Rovněž tím omezíte cirkulaci vzduchu.
Volte správný druh dřeva
Pro maximálně dlouhé spalování je samozřejmě důležité volit také správný druh palivového dřeva. Nejlépe se dle serveru Homefire osvědčil dub, který je dostatečně tvrdý a má menší tendenci vlhnout. Přesto se ho však snažte skladovat na suchém a zakrytém místě, které ho ochrání před zmoknutím a případným rozvojem plísně.
Při samotném rozdělávání ohně také nejprve používejte dřevěné třísky a lehčí papír, načež začněte přikládat polena tak, aby mezi nimi byl dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu. Pro udržení stabilního hoření následně postupně zavírejte dvířka a nové kousky dřeva přidávejte až v momentě, kdy shoří ty předešlé. Tím si zajistíte dlouhý a efektivní výhřev domácnosti.
udalosti247.cz
34 m
udalosti247.cz
58 m
udalosti247.cz
1 h