Staré nádobí po babičce nevyhazujte. Některé kousky mají astronomickou hodnotu, takhle je poznáte

Starý servis může mít větší hodnotu, než by se na první pohled mohlo zdát. Nepromarněte svou šanci stát se milionářem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže mají babičky a prababičky nějaký společný rys, je to často vlastnictví porcelánových sad a svátečních servisů, které hrdě vystavují na odiv. Pokud máte to štěstí a některou z nich zdědíte, může mít pro vás silnou citovou hodnotu. Takový vztah mám například já k čajovému servisu, který moje babička zbožňovala, a používám jej pouze při slavnostních příležitostech. Zůstane-li vám ale pozůstalost a nepociťujete k ní žádné pouto, doporučuji zkontrolovat, zda se nejedná o opravdu cenný sběratelský kus.

Nejstarší česká porcelánka

Sběratelství je koníčkem, vášní, ale i prací. Zatímco na adbz jsme informovali o tom, že i broušené sklo má svou významnou hodnotu, stejně to platí i u porcelánu. Ať už máte čajový či kávový servis, terinu na polévku, tác či talíře, vždy je důležité zkontrolovat celkový stav. Cení se totiž nejen stáří a prestiž porcelánky, ale také to, jak kus vypadá. Neměl by tedy mít odštípnuté kousky a nekvalitní malbu, hodnotné je zlacení i glazura, říká web AntikPraha. V případě soupravy se posuzuje, zda je kompletní, a žádný kus tedy nechybí.

Nejstarší zmínky o porcelánu pocházejí z Číny ze 7. století př.n.l. Nejstarší porcelánka byla v českých zemích založená v roce 1792 v Horním Slavkově. Kousky z ní jsou nesmírně ceněným artiklem, jak na adbz uvádíme v jiném příspěvku. Že vlastníte takový vzácný kus, poznáte podle velkého „S“ a slova Schlaggenwald. Postupně, jak se měnili majitelé porcelánky, prošlo procesem změny i značení. Od roku 1867 tak byl například tento porcelán označen nápisem Haas&Čžjžek in Schlaggenwald, píše web Dům&Zahrada.

Značka napoví více

Abyste zjistili hodnotu porcelánu, je vždy značka porcelánky uvedena na spodní straně nádobí. Kromě symbolu typického pro každou výrobnu zde ale může být uveden i rok či jiné značení, které napomůže určit jeho stáří. Zatímco některé kusy mohou mít hodnotu až několik milionů, za některé inkasujete výrazně nižší částky. Některé se mohou ukázat jako zcela bezcenné.

Porcelánový talíř s označením iZdroj fotografie: Kirill Ignatyev / Creative Commons / CC BY-NC
Značka na spodní straně nádobí napoví vše.

„Pro určení hodnoty doporučuji navštívit internetové portály, které mohou být nápomocné, nebo přímo odborníka, který stanoví hodnotu“ radí pan Jan L. z Přelouče, dlouholetý nadšený sběratel vzácných sošek a známek.

Jaký kus porcelánu jste zdědili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články