Nádobí po babičce stoupá na hodnotě. Za výrobky z broušeného skla dají sběratelé majlant

I když jsou moderní dekorace velmi povedené, broušenému sklu našich babiček se nevyrovnají. Kdo ho již vyházel do popelnice, udělal chybu – poptávka stoupá.

sklenice na víno i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Broušené sklo, z něhož se vyráběly dekorativní prvky do kuchyně i obývacího pokoje, je právě v kurzu. S poptávkou se roztrhl pytel a sběratelé po něm jdou jako diví. Není divu, vždyť je na první pohled dokonalé, padne do moderní i starší domácnosti, a ke všemu je broušené sklo praktické. Vyráběly se z něj sklenice na víno a sekt, štamprle na destiláty, popelníky nebo vázy. Vše pečlivě vybroušeno a zpracováno do posledního detailu.

Cena broušeného skla letí nahoru

Ještě před pár lety byly dekorace z broušeného skla nepotřebné a pro mnoho lidí ohyzdné. Jednalo se o jakýsi kýč, proto se jich lidé nezřídka zbavili. Buď je vyhodili do popelnice, nebo je prodali přes bazar. Ta druhá možnost je skutečně výhodnější, ale tenkrát jste za věci téměř nic neutržili. Nyní si můžete mnout ruce. Jestliže se vám tento druh broušeného skla nelíbí, tak ho prodejte online nějakému sběrateli. Bude rád, že rozšířil sbírku, a vy na tom vyděláte.

Staré komodě ztrojnásobila hodnotu díky metodě stínování. Nechápe, že to někdo nezkusil už dávno

Věřte, že na tom vyděláte

Pro mnoho lidí se může zdát neuvěřitelné, že může mít české broušené sklo hodnotu v řádu tisíců, ale je to pravda. Jen si představte, že za broušený popelník klasické velikosti, který se vám doma jen tak válí, dostanete i 200 korun. Vlastníte-li třeba sadu sklenic na víno a absolutně je nepoužíváte, prodáte je i za 1 500 korun. Ceny nejsou pevně stanoveny, lze vydělat i více. Obdobná situace je i u našich sousedů v Polsku. I zde se poptávka po těchto kouscích zvýšila.

sklenky na víno iZdroj fotografie: Pixabay

Vyčkejte, nebo jednejte

Pakliže jste zdědili po babičce sady z broušeného skla a nemáte k nim žádný vztah, máte dvě možnosti. Můžete si je nechat a vyčkat na případné zvýšení ceny, což je reálné. Samozřejmě lze prodat broušené sklo ihned, protože to bude hračka. Vyděláte si peníze a koupíte si dekorace dle vlastního vkusu. Navíc si uvolníte kousek prostoru v domácnosti, což se vždy hodí.

Jak se stavíte k broušenému sklu vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články