Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Nevzhledné škrábance na laku auta vás dozajista rozhodí. S trochou trpělivosti a znalostí postupu zvládnete domácí opravu, která vám ušetří návštěvu lakovny.
Stalo se vám někdy, že přijdete jako každý běžný den ke svému autu a najednou spatříte škrábanec, kterého jste si nikdy nevšimli? Pěkně si zanadáváte a přemýšlíte, co s tím. Nemusíte ale běžet hned do lakovny, abyste se vypořádali se škrábancem na svém voze. S několika jednoduchými kroky a běžnými prostředky, které najdete doma, můžete zázrakem vrátit lesk svému autu.
Složení celého laku
Co se týče anatomie laku na našich vozidlech, je dobré si uvědomit, že moderní automobily jsou pokryty čtyřmi vrstvami. První vrstva představuje základní barvu, která slouží k vytvoření spojovací a ochranné vrstvy mezi základním materiálem a vrstvou, která nese finální barvu vozu. Třetí vrstva, která je z pohledu ochrany laku klíčová, nás chrání před škrábanci a povětrnostními vlivy. Poslední vrstvou pak je vosk, který nejen dodává laku žádaný lesk, ale také mu poskytuje ochranu před vnějšími vlivy.
Postarejte se o škrábance sami
Nejprve shromážděte potřebné nástroje: čistič skla, WD-40, brusnou pastu (např. Ultra Cut), utěrky z mikrovlákna a houbičku na nádobí. Počáteční krok spočívá v důkladném vyčištění poškozené oblasti čističem na okna a měkkým hadříkem. Pokud na škrábanci zůstala trocha barvy od jiného vozu, použijte WD-40, jež se hodí na spoustu věcí, jak jsme na adbz radili. Nastříkejte povrch a otřete houbou krouživými pohyby. Tím získáte čistý povrch připravený na další kroky, radí web Genialne.
Naneste malé množství brusné pasty na utěrku z mikrovlákna a krouživými pohyby ji vetřete do škrábance. Opakujte proces několikrát. Leštění by mělo trvat 5–7 minut. Malé škrábance by nyní měly být vyhlazené a téměř neviditelné. Portál United-6 radí, že pro větší rýhy a škrábance se doporučuje použít brusný kotouč. Při této práci je potřeba postupovat opatrně a s rozvahou, abyste lak ještě více nepoškodili.
Pomoci mohou i retušovací fixy
Vyzkoušet můžete také speciální retušovací fixy a pera. Ty se hodí na menší škrábance a odřeniny, např. od kamínků. Výhodu je jednoduchá skladnost, nevýhodou ale, že podle webu PortalŘidiče nikdy nebudou funkční na 100 %. Fixy většinou můžete používat na jakoukoliv barvu a lak, což je taky znatelnou výhodou. Čtenář naší redakce Milan H. ze Znojma nám napsal: „Fixy na lak jsou fajn, ale tmel je pořád tmel. Ten těžko něco přebije. Chce to dostatečně vyleštit a výsledek se dostaví. Buďte trpěliví.“
S domácími triky na odstraňování škrábanců ušetříte nejen čas, ale také peníze. Jednoduché postupy a běžné přípravky jsou dostupné každému a mohou zachránit vzhled vašeho vozu. Kontrolujte vaše auto pravidelně a udržte ho krásné po celou dobu, co ho vlastníte. Péči o auto oceníte v momentě, kdy se např. rozhodnete auto prodat. Dobře udržovaná karoserie dokáže zvednout hodnotu auta o několik tisíc korun.