Slyšeli jste o tekutých tapetách? Jakoukoliv zeď promění v nevídaný prvek, navíc perfektně izolují
Tekuté tapety jsou populárnější než klasické tapety, protože se s nimi jednodušeji pracuje. Navíc vypadají skvěle na jakémkoliv povrchu a mají mnoho barev.
S tekutou tapetou můžete vytvářet různé vzory. Je skvělou volbou v případě, že stěny bytu nejsou dokonale rovné, takže lepení tapet by nebylo snadné. Navíc klasické tapety by na nerovném povrchu nemusely vypadat dobře. Díky tekuté tapetě můžeme dosáhnout jedinečného a lepšího efektu než u barev na stěny.
Co jsou tekuté tapety?
Tekutá tapeta by se dala přirovnat k dekorativní omítce. Dodává se jako suchá směs, jež se pak použitím smíchá se stanoveným množstvím vody, čímž vznikne kašovitá hmota, která se následně nanáší na stěnu stěrkou, případně rukou. Aplikace této tapety je mnohem jednodušší než lepení těch papírových, ačkoli se to na první pohled nemusí zdát. Skvělé je, že tato úprava zarovná nerovný povrch a nevyžaduje perfektně hladkou stěnu.
Tekuté tapety díky své konzistenci zakryjí nedokonalosti zdi a nevadí, ani když je zeď mírně popraskaná. Směs jde snadno nanést i na geometricky nepravidelné plochy, jako jsou rohy, výklenky u oken nebo oblouky. Nanést je můžete na sádrokarton, stejně jako na umakartovou stěnu, dřevotřísku, cihly, kamennou zeď nebo polypropylen. Vrstva je jednolitá a pochopitelně nemá viditelné žádné spoje, jako je tomu u klasické tapety.
Opravy jsou jednoduché a materiál dobře izoluje
Další výhodou tekutých tapet je, že jejich vrstva tvoří dobrou akustickou izolaci. Pokud tedy doma hrajete na hudební nástroje nebo jen rádi posloucháte hudbu trochu hlasitěji, je pro vás tento povrch stěn skvělou volbou. Povrch si také dobře poradí se vzdušnou vlhkostí, a proto se tyto tapety mohou používat také v místnostech, jako je kuchyň nebo koupelna, kde je vlhkost přirozeně vyšší. Drobné znečištění je snadno opravitelné.
Podle výrobců by nátěr tekuté tapety měl v domácnosti vydržet až dvacet let. Povrch je pružný a většinou nedochází k jeho popraskání. Drobná poškození však případně není těžké opravit. Zasažené místo zkrátka očistíte, namočíte rozprašovačem, a když povrch změkne, snadno ho vyspravíte a sjednotíte špachtlí. V případě potřeby samozřejmě můžete doplnit o nový materiál.