Pro úspěšnou sklizeň je vysaďte do stínu: Této zelenině, ovoci a bylinkám se bude nejlépe dařit v nejzapadlejším koutě zahrady
Stinná zahrada je problematická, protože rostliny jsou obvykle závislé na slunečním světle. Stačí však zvolit ty správné a jistě vás překvapí, jak se jim bude dařit i ve stínu.
Dokonalý bylinkový, ovocný a zeleninový záhon potřebuje kvalitní půdu, dobrou drenáž a spoustu hřejivého slunečního světla. Většina zahrad ale má i místa, která po většinu dne zastiňují stromy, krajinné prvky nebo chata či dům. To ale neznamená, že zde nemůžete nic vypěstovat. Naopak. I ve stinných zákoutích můžete pěstovat bylinky a zeleninu, kterým nedostatek slunečního světla moc nevadí.
Zásady pěstování ve stínu
Důležité je, abyste především vybrali ty správné plodiny, kterým stín nevadí. Když rostliny budete sázet, mějte na paměti, že na stinném stanovišti by měly mít větší rozestupy. Tím se zvýší proudění vzduchu, které omezí problémy s vlhkostí, plísněmi a chorobami, a také si rostliny nebudou konkurovat v boji o sluneční paprsky, které na záhon krátce zasvítí. Možná jim budete muset zajistit i více živin.
Ve stínu zahrady můžete pěstovat ovoce jako je například angrešt, červený rybíz, černý rybíz nebo maliny a ostružiny. Dobře se v něm bude dařit i keřům, třeba skalníku, kalině, aronii nebo zimolezu. Ze zelených rostlin do stinného prostředí zasaďte kapustu, špenát nebo šťovík. Kořenová zelenina jako je petržel a celer na místě bez sluníčka také dobře poroste.
Bylinky vhodné do stínu
Přestože bylinky obecně mají sluneční paprsky velmi rády, jsou i některé druhy, které je možné bez potíží na stinné stanoviště zasadit. Jde například o koriandr, mátu, meduňku, oregano, libeček, estragon nebo tymián. Polostín nevadí červené řepě, bramborám, růžičkové kapustě, tuřínu, celeru, zelí, brokolici, květáku a ředkvičkám. A nebude dělat potíže ani mangoldu, hořčici, hlávkovému salátu a dalším druhům salátové zeleniny.
Ve stínu se bude dařit i fazolím nebo bobu obecnému, který navíc ocení těžší hlinitou půdu. Pokud nesázíte plantáže česneku, ale jen několik rostlin, abyste měli do pokrmů svoje voňavé stroužky, můžete ho klidně zasadit do stínu pod jabloně nebo keře rybízu. Na místě, kam sluneční paprsky zavítají jen na pár hodin za den, lze pěstovat rané odrůdy mrkve, ale počítejte s tím, že porostou déle.
Vyhněte se oblíbené zelenině
Pokud nemáte v zahradě žádné slunečné místo, což pravděpodobně nebude případ drtivé většiny zahrad, ale stát se to může, měli byste se pěstování některých oblíbených druhů zeleniny vzdát. Bez dostatečného množství slunečních paprsků to totiž bude marný boj. Vyhněte se rajčatům, paprikám, okurkám, cuketám, lilkům, dýním nebo chilli papričkám. Určitě se jim ve stínu dařit nebude.
Co jste zasadili na stinné záhony na zahradě vy?