Zaručený recept na výhru v boji proti slimákům: Kefírová past, vaječné skořápky a ruční sběr

Slimáci nejsou na zahradách vítáni. Pustí se téměř do všeho, na co narazí. Často jim však nejvíce chutnají užitné rostliny. Pochutnají si na listech paprik, rajčat i salátů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I když jsou slimáci přítomni na většině zahrad a nikdy se jich nejde zcela zbavit, jejich přemnožení může způsobit katastrofu. Někteří lidé tak přistupují i k radikálním řešením a vyplatí se jim mít na pozemku kachny nebo jiné ptáky, kteří se slimáky živí. Pokud však máte jen menší zahradu, můžete se do boje se slimáky pustit sami a nastražit na ně důmyslné pastičky.

Co má slimák rád

Slimáci jsou plži patřící do stejné čeledi jako hlemýždi. Daří se jim ve vlhkých a chladných podmínkách a nejaktivnější jsou večer, v noci nebo v zatažených dnech. Slimáci se živí různým rostlinným materiálem, obzvláště však milují jemné listy, květy a sazenice. Vidět slimáka, jak okusuje vaši s láskou vypěstovanou rostlinku, může být k vzteku.

Sbírejte je ručně a správně zalévejte

Než však přistoupíte k radikálním chemickým řešením, zkuste vyzkoušet ekologické metody, jak se slimáků zbavit. Vyhnete se nebezpečným látkám v zahradě a populaci slimáků můžete těmito metodami výrazně snížit. Třeba myslete na zálivku. Slimák se nerad pouští na oschlou půdu. Proto zalévejte ráno, nebo ještě za pozdějšího odpoledního slunce, aby horní vrstva stačila do noci oschnout.

V deštivých a vlhkých dnech se můžete vydat na ruční sběr slimáků. K večeru vylezou a pustí se do vašich rostlin. Vezměte si rukavice, nádobu, případně baterku a všechny je sesbírejte. Pokud je nechcete zabíjet, vypusťte je daleko od pozemku, kde nebudou dělat nikomu škodu na užitných plodinách (musí to být ale opravdu hodně, hodně daleko).

vaječné skořápky iZdroj fotografie: Freepik

Vyvýšené záhony a měděné bariéry

Rostliny ve vyvýšených záhonech jsou pro slimáky mnohem obtížněji dosažitelné. Pokud o jejich instalaci uvažujete, bude to další plus, které vám vyvýšený záhon přinese. Slimáci také nesnáší měď, protože při kontaktu s ní dostanou jemný elektrický výboj. Měděná páska umístěná kolem základny rostlin slimáka od jeho choutek odradí.

Bariéry z přírodních surovin

Rozsypejte kolem rostlin kávovou sedlinu. Její drsná textura a obsah kofeinu slimáky odradí, aby se na ni pouštěli. Kolem rostlin můžete také nasypat rozdrcené vaječné skořápky. Jejich přelézání je pro slimáky nepříjemné, a tak si to často rozmyslí. Vyzkoušet můžete i křemelinu, která na slimáky působí jako vysoušedlo a při kontaktu je dehydratuje.

nalévání piva iZdroj fotografie: Freepik

Kefírová past na slimáky

Zakopejte mělkou misku do země, aby byl její okraj na úrovni půdy. Nalijte do ní pivo a uvidíte, jak se budou slimáci chytat. Můžete také vyrobit past ze staré dřevěné desky. Vyberte si stinné a vlhčí místo v zahradě. Nejdříve udělejte menší prohlubeň v zemi a tu dřevěnou deskou zakryjte. Slimáci pod ní podlezou a spadnou do vyhloubené díry. Z té už se jim však nepodaří vylézt a vy je následující den pohodlně vysbíráte. Pokud desku ze spodní strany potřete kefírem, bude pro ně past ještě lákavější.

Jak bojujete se slimáky na zahradě vy?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články