Zelené střechy nabízejí podle informací z webu Skrblík mnohé výhody, které sahají od zvýšení biologické rozmanitosti až po zlepšení izolace budov. Není tedy divu, že v dotačním programu „Nová zelená úsporám“, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí na období 2021–2030, nově dostaly zcela samostatnou kategorii. A sumy, které lze při splnění všech podmínek získat, nejsou právě malé.
Co jsou zelené střechy
Zelená střecha je podle popisu z webu Tzb-info střecha budovy, která je částečně nebo zcela pokryta vegetací a pěstebním médiem vysazeným přes hydroizolační membránu. Může ovšem obsahovat i další vrstvy (například kořenovou bariéru nebo drenážní a zavlažovací systémy). Tyto střechy mají pro své okolí řadu výhod:
Snižují efekt tepelného ostrova ve městech (můžete se tedy těšit na nižší náklady na vytápění a chlazení budov).
Absorbují dešťovou vodu – ta tedy neodteče bez užitku do okapu a poté do kanálu.
Poskytují stanoviště různým druhům hmyzu a ptáků, čímž zvyšují biologickou rozmanitost v okolí.
Nabízejí estetické vylepšení budov a mohou poskytnout přístupné zelené plochy i v městských oblastech, kde není možné vybudovat například klasický park.
Stavební firmy a banky tlačí na stát, aby začal dotovat hypotéky všem. Dostupnost bydlení by se měla zaručit snížením vysokých úrokových saz…
více
Nový program Zelená úsporám 2021–2030
Zelenou střechu si mohou pořídit jak majitelé rodinných domů, tak i těch bytových po celé ČR. Výše dotace se pohybuje v rozmezí 700-1 000 Kč na metr čtvereční. Pro rodinné domy je její maximální výše omezena na 100 000 Kč, což může pokrýt až 60 % nákladů na realizaci.
U bytových domů se pak tento limit zvedá až na 300 000 Kč, ovšem jen do maximální výše 50 % nákladů. Pokud tedy o podobném zvelebení svého domova uvažujete, určitě si podejte žádost. Nic to nestojí a možná budete mít štěstí. Nebo můžete rovnou vsadit na kompletní rekonstrukci svého bydlení, s níž vám dotační programy mohou také pomoci, jak jsme na webu adbz už psali.