Hypotéku vám zaplatí sousedi: Stát by měl pomoci všem, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení

Stavební firmy a banky tlačí na stát, aby začal dotovat hypotéky všem. Dostupnost bydlení by se měla zaručit snížením vysokých úrokových sazeb.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Menší objem sjednaných hypoték dostává stavební firmy do citelné finanční ztráty. Jejich zástupci proto přišli se strategií, jak se z krize dostat. Cestou má být dotování hypoték státem, respektive z kapes jeho občanů. Kterákoliv státní dotace totiž jednoduše řečeno musí někde vzít, aby mohla jinde dát. I přesto, že se stát vyjádřil velmi jasně a požadavek firem zamítl, před pár dny se na stranu podnikatelů přidaly i banky.

Vysoký tlak na zavedení dotací

Nabídka nemovitostí značně zaostává za poptávkou. To způsobuje, že ceny domů a bytů vytrvale stoupají a pro mnohé rodiny a jednotlivce se stávají méně a méně dostupné. Řešením probíhající „bytové krize“ je podle odborníků (a stavebních firem) okamžitá nová výstavba. Česká národní banka se snažila krizi regulovat vysokými úroky, které měly pomoci cenu nemovitostí trochu srazit. Realita je ale bohužel někde jinde. Nemovitosti se prodávají stále draze.

Pro oživení trhu s nemovitostmi proto stavební firmy navrhly státu dotování hypoték prostřednictvím snížení úrokových sazeb na 2 až 3 %. V praxi by to mělo vypadat tak, že stát bude všem žadatelům přispívat na hypotéky tisíce korun měsíčně. Ptáte se, kde se na to má vzít? No přeci z kapes daňových poplatníků. Návrh představitelů stavebních firem před několika dny podpořily i banky, které rovněž požadují snížení úrokové sazby na 2,5 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zástupci bank navrhují, že se ze státní kasy pokryje snížení úrokové sazby o 2 % a bankovní instituce samy zadotují 0,75 %. Svou představu podkládají příklady z minulosti, kdy stát dotoval hypotéky, a sice na počátku milénia a pak v letech 2009 a 2011, jak píší Novinky.

Ministerstva i ekonomové odmítají podlehnout

Sílícímu nátlaku nicméně představitelé státu odolávají. Obě ministerstva (MF a MMR) zaujala v obou případech okamžitě zamítavý postoj. Spíše než dotaci koupě vlastní nemovitosti se snaží podpořit obecní a dostupné nájemní bydlení. Představitelé státu se rovněž shodli s ekonomy v tom, že dotace by současnou situaci na trhu s nemovitostmi ovlivnily spíše jen negativně, jak uvádí Seznam Zprávy.

Důvody jsou následující; dluh státního rozpočtu se realizací dotací jen prohloubí. Ceny nemovitostí by v důsledku zvýšené poptávky skokově poskočily o cenu dotace a po jejím skončení by se již nevrátily na původní úroveň. Zavádění takových opatření je v době, kdy úrokové sazby klesají, nesystémové a nekoncepční. Nemluvě o faktu, že by takový krok narušil měnovou politiku ČNB.  

Bydlíte ve vlastním, nebo dáváte přednost nájmu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články