Na co nezapomenout při velkém vánočním úklidu. Značnou pomoc představuje uspořádání a plán činností

Zvládněte vánoční úklid, aniž byste se z něj zbláznili. Nejdůležitějším krokem, který vám pomůže se vyhnout případné frustraci, je pečlivé rozplánování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoce jsou kouzelným obdobím plným vůní, sladkého cukroví, dárků a společně stráveného času s rodinou. Zároveň jsou svátky dobou, na aniž se většina lidí snaží co nejlépe připravit a celou domácnost důkladně vyčistit. Pokud se na vánoční úklid teprve chystáte, vyzkoušejte tyto jednoduché kroky, které vám s ním zaručeně pomohou. Je důležité zvolit správnou strategii, pak vám všechny práce půjdou pěkně od ruky.

Naplánujte si jednotlivé práce

Pro mnoho lidí může být vánoční úklid opravdovou noční můrou, avšak není potřeba propadat panice. Na chvíli se zastavte a sepište si na papír seznam všech prací, které byste rádi stihli. V dalším kroku pak podtrhněte vše, co je opravdu důležité, abyste se doma cítili dobře, jak je doporučováno i v dřívějším příspěvku na adbz. A v neposlední řadě označte všechny práce, bez kterých se obejdete, jak radí i web iDnes.

Udělejte si časový harmonogram

Jakmile máte seznam kompletní, zvažte na základě předchozích zkušeností, jak dlouho vám jednotlivé úkony budou trvat, a rozplánujte si je. Tím se vyhnete riziku, že se u některé činnosti zaseknete na delší dobu a dostanete se do skluzu. Úklid vám tak půjde mnohem lépe od ruky, nebudete nesmyslně přeskakovat od jedné věci k druhé, což zvyšuje frustraci. Ve výsledku ještě ušetříte spoustu času. Takto to děláme už několik let a vždy nám to pomáhá se ve všem tom chaosu zorientovat.

vykrucování hadry iZdroj fotografie: Pixabay
Při vánočním úklidu vám pomůže seznam – rozmyslete si, co je pro vás opravdu důležité

Pusťte se do práce

Když máte vše připraveno, nic vám nebrání začít. Zaběhlou úklidovou rutinu je vhodné kolem Vánoc rozšířit a věnovat čas a energii místům a věcem, které v průběhu roku přehlížíte. Ukliďte také skříně, máte-li čas i chuť, vytřiďte, co už nepotřebujete, a urovnejte knihovnu. Vhodné je také vyčistit sedačku, s čímž vám může pomoci i obyčejná poklička. O tomto postupu i jeho účincích je více psáno v předešlém článku na adbz.

Připálené plechy na pečení se dají vyčistit bez námahy. Stačí je posypat a nechat působit

Nezapomeňte vyleštit okna, zrcadla, umýt podlahy včetně všech skrytých ploch pod skříněmi a postelemi a ukliďte kuchyň. Její úklid byste však měli podle webu Novinky rozdělit na dvě etapy, protože ještě může dojít k jejímu znečištění, jak potvrzuje i naše čtenářka Ludmila S. z Liberce: „Kuchyň umývám těsně před Štědrým dnem, protože je tam největší riziko, že se zase zašpiní. Tak mám jistotu, že alespoň jeden den vydrží čistá.“

Jak zvládáte vánoční úklid vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články