Brambora jako lešticí prostředek? Stačí jí otřít nábytek a bude zářit jako nový

Dokonale lesknoucí se skříňky v kuchyni by měly být samozřejmostí. Využijte levné a ekologické prostředky, zamilujete si je.

i Zdroj fotografie: DenesFeri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Úklid kuchyně, alespoň ten zběžný, jistě děláte denně. Uklidit nádobí, drobečky a nečistoty z kuchyňské linky, vše přetřít, a to včetně skříněk, na kterých ulpí otisky prstů a rukou. S tímto problémem se jistě potýkají především rodiny, kde jsou malé děti. Jejich neposedné a stále zapatlané prstíky nadělají na skříňkách paseku. Pokud utrácíte peníze za speciální čističe, zkuste to i jinak. Ekologicky, ekonomicky a s využitím surovin, které máte doma.

Jak se jednoduše zbavit otisků na skříňkách

Na kuchyňské skříňky jen málokdy postačí hadřík, je potřeba použít i nějaký čistič, který nečistoty odstraní.

Octová voda odstraní mastnotu i otisky

Ocet jako slabá kyselina si snadno poradí s nečistotami ve všech koutech obydlí. Jeho využití je prakticky všestranné a nejvíce oceníte použití octové vody v kuchyni nebo koupelně. Nejinak je tomu i v případě, že se chystáte vyčistit kuchyňské skříňky. Smíchejte trochu vody, octu a přípravku na mytí nádobí. Právě přidáním mycího prostředku docílíte odmaštění povrchu, a navíc pohltí i pro někoho nepříjemný octový zápach. Hadříkem nebo houbičkou namočenou v tomto roztoku důkladně otřete povrch skříněk. Budou dokonale lesklé.

Jablka a ocet iZdroj fotografie: Pxhere

Na nábytek můžete použít i kypřicí prášek

Prášek do pečiva zdaleka není vhodný pouze k pečení. Oceníte, že se jedná o velmi užitečnou surovinu, která vám doma ušetří spoustu práce. Hravě si poradí jak s mastnotou, tak i zaschlou špínou. Jednou z možností je nasypat trochu prášku na vlhký hadřík a skříňky utřít. Pokud máte kuchyň velkou nebo se zrovna chystáte na generální úklid, můžete rozpustit asi 2 lžíce kypřicího prášku v půl litru vody.

Nábytek dokonale vyleští brambora

Na vyčištění kuchyňských skříněk, případně i dalšího nábytku, můžete použít rozpůlenou bramboru. Budete překvapeni, nakolik účinná je to metoda. Je navíc velmi jednoduchá a rychlá.

Brambora napůl iZdroj fotografie: Depositphotos

Tip na odstranění velmi mastné špíny v kuchyni

Ať už se snažíte sebevíc, najdou se v kuchyni místečka, která nepodléhají běžnému úklidu a věnujete jim pozornost jednou za čas. Tato mastnota se ve spojení s prachem mění v noční můru. Typicky se jedná například o mastnotu na digestoři, zadní straně trouby, na úchytkách či skříňkách blízko sporáku či trouby.

Nezoufejte, i s tímto nešvarem jde bojovat. Mastnotu potřete obyčejným kuchyňským olejem, který staré skvrny rozpustí. Následně si do rozprašovače nachystejte hrnek teplé vody společně se 3 lžícemi jedlé sody a dobře promíchejte. Nastříkejte na postižené místo a nechte několik minut působit. Setřete vlhkým hadříkem a dobře vysušte.

Jaký je váš zaručený trik na vyčištění kuchyňských skříněk?

Zdroj: Zothex
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články