V rámci legislativy zaměřené na zlepšení životních podmínek zvířat zvažuje několik zemí přijetí právních předpisů, které by zakázaly chov některých plemen psů. Jde o ty, o nichž je známo, že trpí vážnými genetickými zdravotními problémy způsobenými nadměrným šlechtěním. Podle webu ZvířecíZprávy by mohlo jít například o jezevčíky nebo francouzské buldočky.
Běžné zdravotní problémy u nadměrně šlechtěných psů
U psů vyšlechtěných pro některé specifické estetické vlastnosti (aktuální návrh z Německa mluví konkrétně o krátkých nohách nebo příliš plochých čumácích) se často vyskytují chronické zdravotní problémy. Například plemena s dlouhým tělem a krátkýma nohama jsou náchylná k problémům s páteří, ta krátkonosá zase mnohdy trpí dýchacími potížemi, zubními problémy a dalšími zdravotními komplikacemi. Do první skupiny patří podle webu AhaOnline například jezevčíci, do té druhé kupříkladu buldočci a mopsíci.
Psi se průměrně dožívají 10 až 13 let. Někteří chlupáči s námi ale mohou být podstatně déle. Třeba takový bígl, který se může dožít až 27 le…
více
Omezená genetická pestrost navíc u mnoha čistokrevných psů vede k vyššímu výskytu dědičných poruch. Třeba roztomilý kavalír king Charles španěl trpí více než 25 dědičnými poruchami a u francouzských buldočků je to ještě o 15 více. Není tedy divu, že němečtí ochránci zvířat přišli s podobným návrhem. Koneckonců – na evropské půdě zdaleka nejsou sami. Podobný zákon už v minulosti prosadily Nizozemsko a Norsko.
Zákaz? Podle chovatelů zbytečný
I když řada lidí s navrženými opatřeními souhlasí, mnoho chovatelů je proti. Tvrdí totiž, že zodpovědný chov může mnohé zdravotní problémy zmírnit a žádný zákaz není třeba. „Náš buldoček pochází od dobré matky i otce a na horských túrách vydrží víc než naše děti. Žádné problémy se zdravím nemá,“ uvedla pro web adbz paní Jana K. z Kratonoh. Majitelům domácích mazlíčků ovšem hrozí řada rizik už teď, na webu adbz jsme například nabádali k opatrnosti při pouštění mazlíčků na volno. Mohlo by to totiž skončit i smrtí zvířete.