V minulém režimu byly symbolem prestiže a bohatství. Dnes se dají vzácné čajové sety prodat v řádu desetitisíců korun

Prozkoumejte příběh jídelních setů, které kdysi zdobily stoly a dnes jsou poklady sběratelů. Možná se i na vaší půdě nachází ukrytý poklad.

i Zdroj fotografie: Museum of Hartlepool/ No known copyright restrictions
                   

V období Sovětského svazu byly k dostání předměty, které v sobě ukrývaly něco magického. Šlo konkrétně o věčný sovětský porcelán, který zdobil stoly minulého režimu. Busty, talíře, vázy nebo hrníčky byly ručně dělané a představovaly jakýsi luxus a eleganci. Pojďme se podívat po stopách tohoto úžasného kousku historie, která je dnes mezi sběrateli cenným kouskem. Navíc je naší zemi tento minulý režim více než blízký.

Vývoj porcelánu v Evropě

Za vynálezce porcelánu jsou považováni Číňané, kteří jej údajně objevili v 7. století, ale recept na jeho výrobu byl utajen až do roku 1708, kdy Evropané konečně získali přístup k tomuto umění. Podle Wikipedie se první ruská porcelánová továrna otevřela v Petrohradě v roce 1744 a dnes je známá jako Imperial Porcelain Factory. Porcelán je vyroben ze čtyř základních materiálů – jde o kaolín, křemen, živec a jíl.

Staré komodě ztrojnásobila hodnotu díky metodě stínování. Nechápe, že to někdo nezkusil už dávno

Sovětský porcelánový průmysl byl se 178 porcelánkami roztroušenými po celé zemi rozvinutý a různorodý. Každá z těchto továren byla identifikována unikátními znaky, často zobrazujícími zvířecí motivy. Ukrajinská SSR a evropská část Ruské SFSR měly nejvyšší koncentraci porcelánových závodů. Sovětský porcelán není jen sběratelským kouskem, ale historickým a uměleckým dědictvím. Každý kousek nese v sobě nejen krásu, ale i příběh doby, kdy bylo porcelánové umění v rozkvětu.

Kousky, které stojí za to

Mezi sběrateli patří mezi nejoceňovanější kousky například porcelán z porcelánky Gardner (Verbilki u Moskvy), který oslní nejen svou krásou, ale i historií. Personalizované sady s monogramy a erby šlechtických rodů byly během té doby opravdovým skvostem na stolech. Leningradská porcelánka zase přináší vzpomínky na klasický styl s kobaltovou klecí, který působí dojmem tradiční elegance. Z těchto hrníčků a talířů byla nejen radost pít a jíst, ale i obdivovat každý detail. Dnes se tyto sety staly nejen krásnými kousky, ale také investicí.

Porcelán medvědi iZdroj fotografie: Depositphotos

Portál SovietArt uvádí jako jeden z nejoblíbenějších vzorů vůbec porcelán Dulevo s motivem fialových růží, které působí dojmem něhy a rafinovanosti. Pro milovníky porcelánu jsou sety Dulevo z 60. let považovány za legendární a jejich cena na trhu stoupá. Sovětská éra skrývá v každém kousku porcelánu nejen historii, ale i uměleckou hodnotu. Ostatně podobně je na tom broušené sklo, které je rovněž sběrateli vyhledávané, jak jsme informovali na adbz.

Sovětský porcelán dnes získává na hodnotě. Ceny za kompletní sady dosahují vysokých částek, ale pro sběratele jsou tyto kousky nenahraditelné. Oblíbené jsou také ruské porcelánové sošky, uvádí web Týden. Paní Libuše K. z Krnova nám sdělila svou zkušenost: „Našla jsem nějaký ruský porcelán na půdě a zjistila jsem, že je velmi žádaným zbožím. Třeba porcelánovou sošku se povedlo prodat za vyšší jednotky tisíc korun. Pro sběratele je to záliba a investice.“

S jakými historickými kousky nádobí či sošek jste se setkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články