Rostliny, které dokáží vyčistit vzduch od toxinů | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pět rostlin, které jsou skrytým pokladem. Dokáží vyčistit vzduch od škodlivých toxinů, čímž prospívají vašemu zdraví

Pět rostlin, které jsou skrytým pokladem. Dokáží vyčistit vzduch od škodlivých toxinů, čímž prospívají vašemu zdraví

Poznejte zázračné rostliny, které nejenže pohlcují oxid uhličitý, ale vaši domácnost dokáží zbavit i nejrůznějších zdraví škodlivých toxinů.

mramornatka pokojova rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokojové rostliny jsou nejen zajímavým a osvěžujícím designovým prvkem v nejedné domácnosti, ale rovněž mají blahodárný vliv na její mikroklima. Kromě jejich všeobecně známé schopnosti přes den produkovat kyslík (některé druhy kyslík produkují v noci), dokáží navíc pohlcovat nejrůznější toxiny, a tím čistit vzduch. Podle dostupných zdrojů mají také pozitivní vliv na lidskou psychiku – zlepšují náladu a snižují psychické vypětí. Poznejte 5 výjimečných rostlin, které podpoří vaše fyzické i duševní zdraví.

Fíkus malolistý (Ficus benjamina)

Ačkoliv fíkus malolistý dorůstá ve své domovině – tropické jižní a jihovýchodní Asii – až do výšky 30 metrů, v domácích podmínkách se jeho velikost pohybuje kolem 1,5 metru. V tuzemských domácnostech je oblíbený především díky své nenáročnosti, dekorativnosti a schopnosti pohlcovat toxiny. Fíkus vyžaduje celoročně závětrné, světlé stanoviště, avšak ne na přímém slunci. Zálivka, pro níž je vhodná odstátá či převařená voda, je v letních měsících pouze mírná (leckdy stačí rostlinu rosit), v zimě téměř žádná.

Mramornatka (Dieffenbachia Camilla)

Krásná a díky svým zdobným listům oblíbená mramornatka dokáže účinně zbavit místnosti toxických látek. Tato rostlina je původem z pralesů Jižní Ameriky a dorůstá až do výšky 1,5 metru. Z toho důvodu je často pokládána na zem. Jestliže máte v domácnosti malé děti, měli byste ovšem její finální umístění zvážit – mramornatka je mj. jedovatá a při pozření způsobuje dýchací obtíže. Obecně vyžaduje světlé stanoviště a vydatnou, častou zálivku.

Toulcovka kolumbijská (Spathiphyllum wallisii)

Světlomilná toulcovka (také označovaná jako lopatkovec) pochází z Kolumbie a dorůstá do výšky až 1 metru. České domácnosti oceňují její krásné, bílé květy a schopnost vyčistit vzduch v místnosti od zdraví škodlivého benzenu, formaldehydu, xylenu, amoniaku, toluenu či trichlorethylenu. Jestliže si ji pořídíte, myslete na to, že v horkých měsících vyžaduje vydatnou zálivku teplou vodou (nebo vodou pokojové teploty) alespoň 3x týdně.

lopatkovec detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Palma areková (Dypsis lutescens)

K příjemnému klimatu místnosti přispívá palma areková svojí schopností účinně čistit a zvlhčovat vzduch – hodí se proto do místností se sušším vzduchem či do kanceláří. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, která dobře snáší slunečné i polostinné stanoviště. Co se týče zálivky, je důležité ji pravidelně zalévat, a sice, když povrch substrátu vyschne. V horkých dnech vyžaduje rosení.

Dracéna alias dračinec (Dracaena)

Dracéna (česky rovněž dračinec) pochází z horských oblastí tropické Afriky a ve své domovině dosahuje výšky až 15 metrů. Je oblíbená především (opět) díky své dekorativnosti, toleranci k různým pěstebním podmínkám a schopnosti odstraňovat znečišťující látky (xylen, toluen, formaldehyd). Chcete-li ji pěstovat, můžete ji umístit takřka kamkoliv. Zalévejte ji 1krát týdně vodou pokojové teploty.

Kolik pokojových rostlin napočítáte ve své domácnosti?

Zdroj: Bhg