Pět rostlin, které jsou skrytým pokladem. Dokáží vyčistit vzduch od škodlivých toxinů, čímž prospívají vašemu zdraví

Poznejte zázračné rostliny, které nejenže pohlcují oxid uhličitý, ale vaši domácnost dokáží zbavit i nejrůznějších zdraví škodlivých toxinů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou nejen zajímavým a osvěžujícím designovým prvkem v nejedné domácnosti, ale rovněž mají blahodárný vliv na její mikroklima. Kromě jejich všeobecně známé schopnosti přes den produkovat kyslík (některé druhy kyslík produkují v noci), dokáží navíc pohlcovat nejrůznější toxiny, a tím čistit vzduch. Podle dostupných zdrojů mají také pozitivní vliv na lidskou psychiku – zlepšují náladu a snižují psychické vypětí. Poznejte 5 výjimečných rostlin, které podpoří vaše fyzické i duševní zdraví.

Fíkus malolistý (Ficus benjamina)

Ačkoliv fíkus malolistý dorůstá ve své domovině – tropické jižní a jihovýchodní Asii – až do výšky 30 metrů, v domácích podmínkách se jeho velikost pohybuje kolem 1,5 metru. V tuzemských domácnostech je oblíbený především díky své nenáročnosti, dekorativnosti a schopnosti pohlcovat toxiny. Fíkus vyžaduje celoročně závětrné, světlé stanoviště, avšak ne na přímém slunci. Zálivka, pro níž je vhodná odstátá či převařená voda, je v letních měsících pouze mírná (leckdy stačí rostlinu rosit), v zimě téměř žádná.

Mramornatka (Dieffenbachia Camilla)

Krásná a díky svým zdobným listům oblíbená mramornatka dokáže účinně zbavit místnosti toxických látek. Tato rostlina je původem z pralesů Jižní Ameriky a dorůstá až do výšky 1,5 metru. Z toho důvodu je často pokládána na zem. Jestliže máte v domácnosti malé děti, měli byste ovšem její finální umístění zvážit – mramornatka je mj. jedovatá a při pozření způsobuje dýchací obtíže. Obecně vyžaduje světlé stanoviště a vydatnou, častou zálivku.

Toulcovka kolumbijská (Spathiphyllum wallisii)

Světlomilná toulcovka (také označovaná jako lopatkovec) pochází z Kolumbie a dorůstá do výšky až 1 metru. České domácnosti oceňují její krásné, bílé květy a schopnost vyčistit vzduch v místnosti od zdraví škodlivého benzenu, formaldehydu, xylenu, amoniaku, toluenu či trichlorethylenu. Jestliže si ji pořídíte, myslete na to, že v horkých měsících vyžaduje vydatnou zálivku teplou vodou (nebo vodou pokojové teploty) alespoň 3x týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Palma areková (Dypsis lutescens)

K příjemnému klimatu místnosti přispívá palma areková svojí schopností účinně čistit a zvlhčovat vzduch – hodí se proto do místností se sušším vzduchem či do kanceláří. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, která dobře snáší slunečné i polostinné stanoviště. Co se týče zálivky, je důležité ji pravidelně zalévat, a sice, když povrch substrátu vyschne. V horkých dnech vyžaduje rosení.

Dracéna alias dračinec (Dracaena)

Dracéna (česky rovněž dračinec) pochází z horských oblastí tropické Afriky a ve své domovině dosahuje výšky až 15 metrů. Je oblíbená především (opět) díky své dekorativnosti, toleranci k různým pěstebním podmínkám a schopnosti odstraňovat znečišťující látky (xylen, toluen, formaldehyd). Chcete-li ji pěstovat, můžete ji umístit takřka kamkoliv. Zalévejte ji 1krát týdně vodou pokojové teploty.

Kolik pokojových rostlin napočítáte ve své domácnosti?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články